Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Hydnellum peckii »

História popisu - Hydnellum peckii

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 21.10.2013 18:50

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Calodon diabolus</b> <b>(Banker) Snell</b>, <i>Lloydia</i> <b>19</b>: 166 (1956)<br><b>Calodon peckii</b> <b>(Banker) Snell &amp; E.A. Dick</b>, <i>Lloydia</i> <b>19</b>: 163 (1956)<br><b>Hydnellum diabolus</b> <b>Banker</b>, <i>Mycologia</i> <b>5</b>(4): 194 (1913)<br><b>Hydnellum rhizopes</b> <b>Coker</b>, <i>J. Elisha Mitchell scient. Soc.</i> <b>55</b>: 379 (1939)<br><b>Hydnum diabolus</b> <b>(Banker) Trotter</b>, <i>Syll. fung.</i> (Abellini) <b>23</b>: 470 (1925)<br><b>Hydnum peckii</b> <b>(Banker) Sacc.</b>, <i>Syll. fung.</i> (Abellini) <b>23</b>: 470 (1925)

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Tvar jelenkovky je ťažšie opísať, pretože dosahuje rôznych, často až netypických tvarov. Klobúk jelenkovky je v mladosti klenutý, postupne sploštený, navrstvený, hrboľatý s početnými priehlbinami a dierami. Keď je vo svojej plnej kráse, je to pastva pre oči. Jelenkovka je nápadná a ľahko rozpoznateľná tým, že v mladosti na povrchu klobúka, ktorý je inak čisto bielej, alebo belavej farby, roní sýtočervené kvapky, ktoré postupne stečú alebo uschnú. Kvapky obsahujú hubový pigment, ktorý sa nazýva atromentín, ktorý znižuje zrážanlivosť krvi. Pri starnutí plodníc sa mení aj farba klobúka na červenohnedú, hrdzavohnedú až miestami čiernu.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Keď jelenkovku pootočíme, zistíme, že na spodnej strane klobúka sa husto vedľa seba nachádzajú belavé ostne (alebo teda ihličky), ktoré starnutím naberajú hnedastú farbu.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Aj napriek tomu, že sa zdá, že rastie prisadnuto zo substrátu, nie je tomu tak. Tak ako aj mnohé iné huby, aj jelenkovka má krátky hlúbik, ktorý je valcovitý, jemne plstnatý, červenohnedej alebo hrdzavohnedej farby. U starých plodníc dosahuje hlúbik výšku aj niekoľko centimetrov a vtedy je viditeľnejší.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Po rozrezaní je dužina jelenkovky korkovitá, ružovkasto alebo hrdzavohnedá. Pri jej ochutnaní sa dá ľahko zistiť, že názov jelenkovka pálčivá nie je vymyslený len tak, pretože dužina tejto huby je silne pálčivá. Tenké plátky reakciou na KOH nemenia farbu.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Ak by ste chceli vidieť túto krásnu a menej častú hubu, treba hľadať v smrečinách a v borinách (často aj vo vyššie položených polohách). Rastie jednotlivo alebo skupinovo od augusta do novembra, no často ju možno nájsť aj skôr a vo väčšom počte. V Červenom zozname makromycétov ČR je vedená ako ohrozený druh.

Význam:

Old VersionNew Version
1 1Nejedlá huba.

Identifikovateľné:

Old VersionNew Version
1 1macro

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1414442


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 04.01.2012 21:55

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1Banker


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 01.01.2001 00:00

jelenkovka pálčivá

Hydnellum peckii
lošák palčivý

Nejedlá huba
Výskyt: IX. - XI.