Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius azonites »

História popisu - Lactarius azonites

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 27.08.2014 13:33

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina tvrdá a pevná (v hlúbiku môže byť špongiovitá), biela, ale na reze sa v priebehu 1-4 minút mení na svetlo ružovú až oranžovo ružovú (červenkastú), a pod cca 30 minútach až na tmavo ružovo tehlovú. Vôňa príjemná ovocná, môže byť s náznakom vôňe kokosu (niektorí autori ju popisujú ako trochu chemickú). Jeho bledá forma je skoro bez vôňe. Chuť mierna (časom môže byť horká, nepríjemná, jemne štipľavá – hlavne u jeho bledej formy). Mlieko hojné, biele, farbí dužinu aj lupene na ružovo, izolované je však nemenné. Chuť mlieka mierna, alebo s horkou dochuťou, niekedy jemne štipľavou. 1Dužina tvrdá a pevná (v hlúbiku môže byť špongiovitá), biela, ale na reze sa v priebehu 1-5 minút mení na svetlo ružovú až oranžovo ružovú (červenkastú), a pod cca 30 minútach až na tmavo ružovo tehlovú (ružovo oranžovú). Vôňa príjemná ovocná, môže byť s náznakom vôňe kokosu (niektorí autori ju popisujú ako trochu chemickú). Jeho bledá forma je skoro bez vôňe. Chuť mierna (časom môže byť horká, nepríjemná, jemne štipľavá – hlavne u jeho bledej formy). Mlieko hojné, biele, farbí dužinu aj lupene na ružovo, izolované je však nemenné. Chuť mlieka mierna, alebo s horkou dochuťou, niekedy jemne štipľavou.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Lactarius azonites sa vyznačuje nepravidelným (zvlneným) povrchom klobúka, bielym hlúbikom a dužinou, ktorá sa na reze mení farebne na ružovo. Od relatívne podobného druhu Lactarius fuliginosus (ktorý sa však môže objaviť aj pod smrekom (Picea sp.)) sa Lactarius azonites líši najmä nepravidelnými a niekedy aj anastomóznymi lupeňmi, iným tvarovaním povrchu klobúka, oveľa bledším hlúbikom, pričom dužina sa na reze zafarbuje oveľa rýchlejšie na ružovo (červenkasto). Lactarius fuliginosus máva často klobúk až lievikovitý, farbu klobúka skôr jednotnú. Ďalší druh, ktorý uvediem je Lactarius acris, ten okrem iných odlišností výrazne štipľavú chuť dužiny a mlieka, povrch klobúka vlhký a lepkavý, jeho mlieko sa aj izolované rýchlo mení na výrazne ružovo červeno. Taktiež Lactarius pterosporus môže niekedy nabádať k zámene, ten má však vo všeobecnosti výrazne drsný (zvrásnený) povrch klobúka (hlavne v strede), jednotnú farbu klobúka a chuť dužiny štipľavú. 1Možnosť zámeny: Lactarius azonites sa vyznačuje nepravidelným (zvlneným) povrchom klobúka, bielym hlúbikom a dužinou, ktorá sa na reze mení farebne na ružovo. Od relatívne podobného druhu Lactarius fuliginosus (ktorý sa však môže objaviť výnomočne aj pod smrekom (Picea sp.)) sa Lactarius azonites líši najmä nepravidelnými a niekedy aj anastomóznymi lupeňmi, iným tvarovaním povrchu klobúka, oveľa bledším hlúbikom, pričom dužina sa na reze zafarbuje oveľa rýchlejšie na ružovo (červenkasto). Lactarius fuliginosus máva často klobúk až lievikovitý, farbu klobúka skôr jednotnú. Ďalší druh, ktorý uvediem je Lactarius acris, ten okrem iných odlišností výrazne štipľavú chuť dužiny a mlieka, povrch klobúka viskózny (lepkavý), jeho mlieko sa aj izolované rýchlo mení na výrazne ružovo červeno. Taktiež Lactarius pterosporus môže niekedy vyzerať podobne, ten má však vo všeobecnosti výrazne drsný (zvrásnený) povrch klobúka (hlavne v strede), jednotnú farbu klobúka (ale objavujú sa bledšie miesta najmä pri okraji) a chuť dužiny štipľavú (za suchého počasia nemusí byť dužina štipľavá, mlieko však štipľavé je). Najlepšie sa rozlišujú mikroskopicky podľa charakteru a výšky ornamentiky výtrusov.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)  1Zdroje informácií: osobné poznatky Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 15.11.2013 09:49

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Lactarius azonites sa vyskytuje v dvoch formách ako Lactarius azonites f. azonites a Lactarius azonites f. virgineus, ktorá sa líši iba belavými farbami klobúka. Klobúk s priemerom 45-90 (100) mm (bledá forma býva v rámci tohto vymedzenia zvyčajne väčšia), najprv klenutý, potom plochý s vtlačeným stredom a veľmi často na povrchu nepravidelný (zvlnený). Povrch klobúka hladký, jemne zamatový (plstnatý), matný, v strede jemne zvrásnený, miestami s malými belavými škvrnkami. Okraj najprv jemne podvinutý, potom vlnitý alebo laločnatý, nepravidelne vrúbkovaný, krátko a jemne ryhovaný. Farba je nejednotná, bledo okrová, šedo hnedá až žltkasto hnedá (niekedy miestami bledšia), okraj klobúka často krémový. 1Lactarius azonites sa vyskytuje v dvoch formách ako Lactarius azonites f. azonites a Lactarius azonites f. virgineus, ktorá sa líši najmä belavými farbami klobúka. Klobúk s priemerom 45-90 (100) mm (bledá forma býva v rámci tohto vymedzenia zvyčajne väčšia), najprv klenutý, potom plochý s vtlačeným stredom a veľmi často na povrchu nepravidelný (zvlnený). Povrch klobúka hladký, jemne zamatový (plstnatý), matný, v strede jemne zvrásnený, miestami s malými belavými škvrnkami. Okraj najprv jemne podvinutý, potom vlnitý alebo laločnatý, nepravidelne vrúbkovaný, krátko a jemne ryhovaný. Farba je nejednotná, bledo okrová, šedo hnedá až žltkasto hnedá (niekedy miestami bledšia), okraj klobúka často krémový.


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 14.11.2013 21:26

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1356888 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 14.11.2013 21:26

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Agaricus argematus</b> <b>Fr.</b>, <i>Observ. mycol.</i> (Havniae) <b>2</b>: 190 (1818)<br><b>Agaricus azonites</b> <b>Bull.</b>, <i>Herb. Fr.</i>: 497 (1791)<br><b>Lactariella azonites</b> <b>(Bull.) J. Schr&#246;t.</b>, in Cohn, <i>Krypt.-Fl. Schlesien</i> (Breslau) <b>3.1</b>(33?40): 544 (1889)<br><b>Lactarius argematus</b> <b>(Fr.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 340 (1838) [1836-1838]<br><b>Lactarius argematus</b> <b>(Fr.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 340 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>var. argematus</font></b><br><b>Lactarius argematus var. connatus</b> <b>Bres. &amp; Schulzer</b>, in Schulzer, <i>Hedwigia</i> <b>24</b>(4): 138 (1885)<br><b>Lactarius azonites</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 343 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>f. azonites</font></b><br><b>Lactarius azonites f. virgineus</b> <b>(J.E. Lange) Verbeken</b>, in Heilmann-Clausen, Verbeken &amp; Vesterholt, <i>Fungi of Northern Europe</i> (Greve) <b>2</b>: 240 (1998)<br><b>Lactarius azonites var. albellus</b> <b>Sacc.</b>, <i>Mycotheca veneti</i>: no. 40 (1873)<br><b>Lactarius azonites var. argematus</b> <b>(Fr.) Qu&#233;l.</b>, <i>Enchir. fung.</i> (Paris): 130 (1886)<br><b>Lactarius azonites</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 343 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>var. azonites</font></b><br><b>Lactarius azonites var. subfuscus</b> <b>A.H. Sm. &amp; Hesler</b>, <i>Brittonia</i> <b>14</b>: 424 (1962)<br><br><b>Lactarius fuliginosus f. albipes</b> <b>J.E. Lange</b>, <i>Dansk bot. Ark.</i> <b>5</b>(no. 5): 33 (1928)<br><b>Lactarius fuliginosus f. virgineus</b> <b>J.E. Lange</b>, <i>Dansk bot. Ark.</i> <b>5</b>(no. 5): 33 (1928)<br><b>Lactarius fuliginosus var. albipes</b> <b>(J.E. Lange) Bon</b>, <i>Docums Mycol.</i> <b>10</b>(nos 37-38): 92 (1980) [1979]<br><b>Lactarius fuliginosus var. azonites</b> <b>(Bull.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 343 (1838) [1836-1838]<br><b>Lactarius virgineus</b> <b>(J.E. Lange) J. Blum ex Bon</b>, <i>Docums Mycol.</i> <b>10</b>(nos 37-38): 92 (1980) [1979]<br><b>Lactifluus argematus</b> <b>(Fr.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 856 (1891)

Kvalita:

Old VersionNew Version
1 13

Výskyt od:

Old VersionNew Version
1 17

Výskyt do:

Old VersionNew Version
1 110

Klobúk:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius azonites sa vyskytuje v dvoch formách ako Lactarius azonites f. azonites a Lactarius azonites f. virgineus, ktorá sa líši iba belavými farbami klobúka. Klobúk s priemerom 45-90 (100) mm (bledá forma býva v rámci tohto vymedzenia zvyčajne väčšia), najprv klenutý, potom plochý s vtlačeným stredom a veľmi často na povrchu nepravidelný (zvlnený). Povrch klobúka hladký, jemne zamatový (plstnatý), matný, v strede jemne zvrásnený, miestami s malými belavými škvrnkami. Okraj najprv jemne podvinutý, potom vlnitý alebo laločnatý, nepravidelne vrúbkovaný, krátko a jemne ryhovaný. Farba je nejednotná, bledo okrová, šedo hnedá až žltkasto hnedá (niekedy miestami bledšia), okraj klobúka často krémový.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1 1Lupene bledo krémové až okrovo krémové, starnutím (od zasychajúceho mlieka) naberajú ružovkastý nádych, pripojené, pomerne riedke až stredne husté, stredne vysoké (3-4,5 mm), občas rozvidlené, prestriedané lupienkami s rôznou dĺžkou, veľmi často tvarovo nepravidelné a môžu byť aj anastomózne.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1 1Hlúbik valcovitý, smerom k báze často zúžený, často zakrivený, plný alebo akoby dreňovo vypchatý (nakoniec môže byť s dutinou), povrch hladký, biely, niekedy so šedými (červenkastými) škvrnami. Hlúbik sa pri zasychaní mení na ružovkasto až krémovo hnedasto.

Dužina:

Old VersionNew Version
1 1Dužina tvrdá a pevná (v hlúbiku môže byť špongiovitá), biela, ale na reze sa v priebehu 1-4 minút mení na svetlo ružovú až oranžovo ružovú (červenkastú), a pod cca 30 minútach až na tmavo ružovo tehlovú. Vôňa príjemná ovocná, môže byť s náznakom vôňe kokosu (niektorí autori ju popisujú ako trochu chemickú). Jeho bledá forma je skoro bez vôňe. Chuť mierna (časom môže byť horká, nepríjemná, jemne štipľavá – hlavne u jeho bledej formy). Mlieko hojné, biele, farbí dužinu aj lupene na ružovo, izolované je však nemenné. Chuť mlieka mierna, alebo s horkou dochuťou, niekedy jemne štipľavou.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach tmavo ružovkasto žlto hnedý.

Makrochemické reakcie:

Old VersionNew Version
1 1Reakcia KOH na dužinu a mlieko negatívna.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius azonites sa vyznačuje nepravidelným (zvlneným) povrchom klobúka, bielym hlúbikom a dužinou, ktorá sa na reze mení farebne na ružovo. Od relatívne podobného druhu Lactarius fuliginosus (ktorý sa však môže objaviť aj pod smrekom (Picea sp.)) sa Lactarius azonites líši najmä nepravidelnými a niekedy aj anastomóznymi lupeňmi, iným tvarovaním povrchu klobúka, oveľa bledším hlúbikom, pričom dužina sa na reze zafarbuje oveľa rýchlejšie na ružovo (červenkasto). Lactarius fuliginosus máva často klobúk až lievikovitý, farbu klobúka skôr jednotnú. Ďalší druh, ktorý uvediem je Lactarius acris, ten okrem iných odlišností výrazne štipľavú chuť dužiny a mlieka, povrch klobúka vlhký a lepkavý, jeho mlieko sa aj izolované rýchlo mení na výrazne ružovo červeno. Taktiež Lactarius pterosporus môže niekedy nabádať k zámene, ten má však vo všeobecnosti výrazne drsný (zvrásnený) povrch klobúka (hlavne v strede), jednotnú farbu klobúka a chuť dužiny štipľavú.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius azonites rastie najmä na okrajoch lesov (lúky a pasienky), ako aj v parkoch, na vápenatých pôdach a to až do horského pásma. Viaže sa na dub (Quercus sp.), ale môže sa vyskytnúť aj pod bukom (Fagus sp.) a gaštanom (Castanea sp.).

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1356888


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:49

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull.) Fr.


Úvodné znenie

Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 01.02.2002 00:00

rýdzik dymovosivý

Lactarius azonites
ryzec světlý