Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Gyrodon lividus »

História popisu - Gyrodon lividus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 05.01.2012 14:59

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Bull. ex Fr.) Sacc. 1(Bull.) Fr.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 21.07.2006 16:31

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bull. ex Fr.) Sacc.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Uloporus lividus (Bull. ex Fr.) Quél.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 03.08.2005 21:54

Hríbovník jelšový

Gyrodon lividus
Podloubník siný

Nejedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-100 mm v priemere, za mladi býva takmer polguľovitý, potom mierne klenutý, v dospelosti plochý a v strede vtlačený, zvyčajne najprv pravidelne okrúhly s podvihnutým okrajom, potom zvlnený a poprehýbaný, v úplnej mladosti biely s okrovým odtieňom, neskôr tmavookrový s červenkastými škvrnami. Za vlhkého počasia býva pokožka klobúka lepkavá a dá sa vo veľkých útržkoch zlúpať.

Plodná časť:

Rúrky sú 3-6 mm dlhé, zbiehajúce na hlúbik, najprv bledožlté až zlatožlté, potom zelenožlté a napokon hnedoolivové, poranením sa rýchlo sfarbujú na zelenomodro, od dužiny klobúka sa dajú iba ťažko oddeliť. Póry sú labyrintové, v dospelosti
lúčovite pretiahnuté, rovnako sfarbené ako rúrky a otlačením sa sfarbujú taktiež na zelenomodro.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-100 mm dlhý a 5-20 mm hrubý, stredový alebo výstredný, valcovitý, poprehýbaný, v hornej časti sa rozširuje a splýva s klobúkom. Najprv býva okrový, potom tmavookrový, niekedy s červenkastohnedými škvrnami, na povrchu vláknitý.

Dužina:

Dužina je v klobúku bledožltá, na vzduchu sa nad rúrkami sfarbuje na modro, na ostatnej ploche rezu dostáva červenkastohnedý tón, mäkko špongiovitá (najmä v dospelosti). V hlúbiku je žltohnedastá, v báze takmer červenohnedá a krehká, inakšie kompaktná. Vonia nenápadne a chuť má kyslastú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedoolivový.

Výskyt:

Hríbovník jelšový rastie od júla do októbra na vlhkých trávnatých miestach pod rozličnými druhmi jelší. Plodnice sa vyskytujú zvyčajne v húfoch a často aj v trsoch. Je rozšírený zväčša iba v nížinách. Nachádza sa iba v Európe. V Ázii a v Severnej Amerike ho dosial nenašli. U nás je taktiež zriedkavý, avšak na svojich stanovištiach sa objavuje pravidelne a vždy vo veľkom množstve. Keďže rastie obyčajne vo vysokej tráve, ľahko unikne pozornosti hubárov.

Význam:

Je to jedlá huba podradnej kvality. Na jedenie sú vhodné iba mladé plodnice. Dužina starších plodníc je veľmi mäkká a nevzhľadná.