Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Boletus betulicola »

História popisu - Boletus betulicola

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Pavol Kešeľák
Dátum: 23.12.2008 22:09

Latinský názov:

Old VersionNew Version
1Boletus betulicolus 1Boletus betulicola

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Vasiľk.) Pil. et Dermek 1(Vassilkov) Pilát & Dermek (1974)

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Boletus edulis f. betulicola (Vassilkov) Vassilkov, Bekyi Grib: 13 (1966) Boletus edulis subsp. betulicola (Vassilkov) Hlaváček, Mykologický Sborník 71(1): 8 (1994) Boletus edulis var. betulicola Vassilkov,: 46 (1948)


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 12:22

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Hríb brezový rastie od augusta do októbra v listnatých lesoch, najmä pod brezami, s ktorými pravdepodobne tvorí mykorízu. Je rozšírený v strednej Európe, ale najviac v Škandinávii a v severných oblastiach európskej časti ZSSR <p> Je to výborná jedlá huba a má podobné chuťové vlastnosti ako hríb dubový.  1Hríb brezový rastie od augusta do októbra v listnatých lesoch, najmä pod brezami, s ktorými pravdepodobne tvorí mykorízu. Je rozšírený v strednej Európe, ale najviac v Škandinávii a v severných oblastiach európskej časti ZSSR <p> Má podobné chuťové vlastnosti ako hríb dubový.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 26.07.2006 11:52

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Vasiľk.) Pil. et Dermek


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 09.04.2001 00:00

Hríb brezový

Boletus betulicolus
Hřib březový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-150 mm v priemere, najprv je polguľovitý, neskôr polguľovite klenutý a napokon plocho rozprestretý. Býva biely, belavosivý alebo bledookrový, hladký, suchý, iba za vlhkého počasia alebo po daždi slizký.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-25 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené; najprv biele, potom bledožlté a v dospelosti žltozelené. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky; otlačením nemenia farbu.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-120 mm dlhý a 15-40 mm hrubý, najprv bruchatý, potom valcovite pretiahnutý, hore tenší, dolu zhrubnutý; zväčša býva biely alebo bledookrový, na vrchole ozdobený jemnou sieťkou, ktorá siaha nanajvýš do jednej tretiny.

Dužina:

Dužina je biela, iba pod pokožkou klobúka má slabý sivozelenkastý tón. Vonia príjemne hubovo; chuť má lahodnú ako hríb dubový.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedastý.

Výskyt:

Hríb brezový rastie od augusta do októbra v listnatých lesoch, najmä pod brezami, s ktorými pravdepodobne tvorí mykorízu. Je rozšírený v strednej Európe, ale najviac v Škandinávii a v severných oblastiach európskej časti ZSSR


Je to výborná jedlá huba a má podobné chuťové vlastnosti ako hríb dubový.