Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius salicis-herbaceae »

História popisu - Lactarius salicis-herbaceae

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 20.11.2013 19:41

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1316245 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 20.11.2013 19:40

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Lactarius salicis-herbaceae var. immutabilis</b> <b>K&#252;hner</b> [as '<i>salis-herbaceae</i>'], <i>Bull. trimest. Soc. mycol. Fr.</i> <b>91</b>: 69 (1975)<br><b>Lactarius salicis-herbaceae</b> <b>K&#252;hner</b>, <i>Bull. trimest. Soc. mycol. Fr.</i> <b>91</b>: 68 (1975) <b><font color='#0000FF'>var. salicis-herbaceae</font></b>

Výskyt do:

Old VersionNew Version
110 19

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk je široký 10-30 mm, za mlada s jemne plstnatým okrajom, lepkavý až slizký, krémový či okrovasto žltý, na temene s výraznejším okrovým odtieňom. 1Klobúk s priemerom 8-22 (30) mm, v mladosti klenutý, čoskoro plochý s vtlačeným stredom, niekedy s malým hrboľom, povrch hladký (okraj veľmi jemne plstnatý – oinovatený), za vlhka klzký a lesklý, lepkavý, za sucha vyzerá matný, žltý až okrovo žltý, v strede o niečo tmavší, okrajová časť klobúka býva zvyčajne svetlejšie svetlejšia – krémová, okraj je dlho podvinutý, hladký a ostrý.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú dosť husté, krémovasté až bledo sivookrové, na poranenom ostrí bledofialové. 1Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, riedke, vysoké 1-2 mm, niektoré rozvidlené, prestriedané lupienkami aj keď väčšinou len jedným medzi dvoma lupeňmi, belavé u mladých plodníc, neskôr krémové.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik 10-25x2-8 mm, suchý, belavý či krémovastý, naspodku žltkastý 1Hlúbik 6-25 x 4-8 mm, dosť krehký, valcovitý, báza niekedy zhrubnutá až na cca 12 mm, za mlada plný, neskôr dutý, viacmenej hladký, u mladých plodníc belavý a jemne oinovatený, neskôr lysý a žltý až okrový (hlavne na báze).

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je belavá, po zranení bledofialovie, vonia nevýrazne, chuť má pálivú. Mlieko je biele miernej chuti. 1Dužina belavá, na reze sa po niekoľkých minútach sfarbuje na bledo fialovo, vôňa nevýrazná (skoro žiadna), chuť mierna a trochu zvieravá (trpká). Mlieko skôr nehojné, biele, v kontakte s dužinou fialové, izolované nemenné, chuťovo mierne.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1 1Výtrusný prach krémový.

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1K druhu Lactarius salicis-herabceae sú podobné ďalšie dva druhy rýdzikov rastúce v podobnom biotope a ktorých dužina sa na reze sfarbuje fialovo. Lactarius dryadophilus sa taktiež vyskytuje na vápencovom podloží, ale jeho plodnice sú väčšie (je to najväčší druh z alpínskych rýdzikov s priemerom klobúka 40-80 (100) mm)) a má výrazne plstnato chĺpkatý okraj klobúka (hlavne u mladých plodníc, neskôr môže byť lysý). Lactarius salicis-reticulatae rastie skôr na vápencových pôdach a odlišuje sa, okrem iného, hustejšími lupeňmi a viacmenej svetlejším krémovým sfarbením. Spomeniem aj Lactarius alpinus, ten je podobne sfarbený, no viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), klobúk je suchý, jeho mlieko je biele, nemenné, po čase štipľavé. V alpínskom prostredí rastie aj Lactarius lepidotus, ten sa viaže na jelšu zelenú (Alnus viridis), má klobúk so šedo hnedou farbou a často výrazný hrboľ.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie dosť zriedkavo v spoločenstve trpasličích vŕb v subalpinských a vysokohorských polohách. 1Lactarius salicis-herbaceae rastie jednotlivo alebo v skupinkách v alpínskych (vysokohorských) oblastiach v porastoch zakrpatených kríkov a vresoviskách, viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), ktorá rastie v nadmorských výškach nad 1500 m.n.m. (u nás vzácne vo Vysokých Tatrách, inak Alpy, Pyreneje, pohorie Rila v Bulharsku, severské štáty, atď.). Preferuje neutrálne alebo kyslejšie podložie a vlhké miesta.

Význam:

Old VersionNew Version
1Nejedlá. 1

Poznámka:

Old VersionNew Version
1Text L. Hagara. 1Zdroje informácií: Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1316245


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 21:50

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1Kühner (1975) 1Kühner


Zmeny urobil: Pavol Kešeľák
Dátum: 25.09.2008 20:31

Český názov:

Old VersionNew Version
1Ryzec - 1ryzec vysokohorský


Úvodné znenie

Publikoval: Pavol Kešeľák
Dátum: 25.09.2008 20:30

Rýdzik vysokohorský

Lactarius salicis-herbaceae Kühner (1975)
Ryzec -


Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk je široký 10-30 mm, za mlada s jemne plstnatým okrajom, lepkavý až slizký, krémový či okrovasto žltý, na temene s výraznejším okrovým odtieňom.

Plodná časť:

Lupene sú dosť husté, krémovasté až bledo sivookrové, na poranenom ostrí bledofialové.

Hlúbik:

Hlúbik 10-25x2-8 mm, suchý, belavý či krémovastý, naspodku žltkastý

Dužina:

Dužina je belavá, po zranení bledofialovie, vonia nevýrazne, chuť má pálivú.
Mlieko je biele miernej chuti.

Výskyt:

Rastie dosť zriedkavo v spoločenstve trpasličích vŕb v subalpinských a vysokohorských polohách.

Význam:

Nejedlá.

Poznámka / Zaujímavosti:

Text L. Hagara.