Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

krtičník hľuznatý

Scrophularia nodosa L.
krtičník hlíznatý

Bežný druh
Kvitnutie: VI. - VII.

Opis:

Lodyhy nekřídlaté, nanejvýš ostře 4hranné, lodyha a listy lysé, krátce stopkaté žlázky jen v květenství, blanitý lem kališních cípů zelenavý až lehce nafialovělý, užší než 0,5mm, koruna na hřbetu temně hnědočervená, jinde hnědozelená, zelenavá až žlutozelená. (Převzato Klíč ke květeně ČR)

Je to trváca bylina rastúca zo zapáchajúcich podzemkov rôzne zaoblených, často navzájom pospájaných až do hranatého pretiahnutého tvaru. Podzemky sú niekedy plytko v zemi, ale veľmi pevno zakorenené /je problém ich zo zeme vytrhnúť bez poškodenia, a z časti úlomku vždy vyrastie nová rastlina/. Z hľuz veľkosti 1-5 cm vyrastá 30-50cm vysoká štvorhranná byľ s protistojnými listami s pílkovitým okrajom. Na vrchole je byľ ukončená metlinou zeleno-hnedých drobných kvietkov. Jej plodmi sú tobolky.
Rastie ako burina v lúčnych a pasienkových porastoch, v blízkosti obydlí, často sa zaburiňuje i v ťažších pôdach záhrad vo vyšších polohách Slovenska. Má rada polotieň.
Rastlina sa v minulosti používala v ľudovom liečiteľstve na liečbu tuberkulózy, vredov, hnisavých ochorení , bolestí uší a lymfatických žliaz.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Lamiales > Scrophulariaceae > Scrophularia

Synonymum:

Scrophularia ternata Schur

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (02. 06. 2012)
Zmeny vykonali: Jiří Kameníček (25. 06. 2011), Ing. Jarmila Richmanová (15. 01. 2010), Mgr. Roland Baranovič ()

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia