Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

agát biely

Robinia pseudoacacia L.
trnovník akát

Invázny druh
Kvitnutie: V. - VI.

Opis:

Strom alebo ker s hnedými, tŕnistými konármi a neskôr sivou, popraskanou borkou. Nepárno perovité listy rastú striedavo na stonke. V pazuchách mladých výhonkov vyrastajú ovisnuté strapce bielych kvetov, ktoré príjemne voňajú. Plod je sploštený struk s hnedými semenami. Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, má stredne rozkonárenú, nepravidelnú korunu.

Stanovište / Rozšírenie:

Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Vysádzal sa na chudobných, piesočnatých a kamenistých pôdach, kde pomerne rýchlo rastie a poskytuje tvrdé a ťažké drevo. Až neskôr sa zistilo, že je to drevina, ktorá sa agresívne rozširuje a potláča ostatné porasty. Na Slovensku je rozšírený niekedy až masovo, najmä v teplejších oblastiach.

Význam:

Dôležitá medonosná rastlina. Zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty. Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám a priemyselným exhalátom. Voľne v prírode pravidelne a bohato nasadzuje množstvo semien, ktoré sa ľahko ujímajú. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre zachovanie dedičných vlastností. Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, preháňanie, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť lekársku pomoc.

Poznámka / Zaujímavosti:

Invázny taxón, trvale zdomácnený
Text: Ladislav Ševčík

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Fabales > Fabaceae > Robinia

Synonymum:

Pseudoacacia communis Simonk.;
Pseudoacacia pseudoacacia Borbás, nom. inval.;
Robinia acacia L.;

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ladislav Ševčík (23. 09. 2008)
Zmeny vykonali: Jiří Valíček (28. 09. 2011), Milan Zajac (28. 09. 2011), Ing. Jarmila Richmanová (09. 01. 2010), Mgr. Roland Baranovič ()

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia