Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

vŕbovka malokvetá

Epilobium parviflorum Schreb.
vrbovka malokvětá

Bežný druh
Kvitnutie: VII. - IX.

Opis:

Vŕbovka malokvetá je trváca 50- 80 cm vysoká rastlina. Z krátko stopkatej ružice listov vyrastá priama, najmä na vrchole rozkonárena byľ, pri zemi s protistojnymi, vyššie striedavými chĺpkatými vajčito kopijovitými listami. V pazuchách listov rozkvitajú malé do 1 cm veľké bledofialové kvety zložene zo 4 srdcovitých lístkov. V kvetoch sú 4 laločné blizny. Po dozretí semien sa rozpukne nad semänníkom šešula 6- 8 cm dlhá (hypanthium), z ktorej vyletujú semäná nesené dlhými, bielymi a jemne chlpatožliazkatými akoby vlasmi.

Stanovište / Rozšírenie:

Rastie na brehoch potokov, v priekopách, vlhkých lúkach, v podmáčaných a vlhkých hlinitých a ilovitých pôdach od nížin až po podhorské pásmo

Význam:

V ľudovom liečiteľstve používaná na liečenie porúch prostaty. Niektore zdroje uvádzajú, že sa dva druhy vrboviek nemôžu zbierať a to vrbovka chlpatá (Epilobium hirsutum) a kyprina úzkolistá (Chamerion angustifolium), no iné zdroje uvádzajú, že je liečivá i kyprina úzkolistá.

Podobné druhy:

Vrboviek je veľmi veľa. Vrbovka ružová (Epibium roseum), Vrbovka malokvetá (Epilobium parviflorum), Vrbovka horská (Epilobium montanum), Vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), Vrbovka kopcová (Epilobium collinum), Vrbovka močiarna (Epilobium palustre), Vrbovka drchničkolistá (Epilobium anagallidifolium), Vrbovka Flejscherova (Chamerion fleischeri).

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Myrtales > Onagraceae > Epilobium

Synonymum:

Epilobium mollissimum Horv.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Božka Skolozdrovic (06. 07. 2014)
Zmeny vykonali: Jiří Valíček (10. 06. 2015), Ing. Jarmila Richmanová (19. 01. 2010), Mgr. Roland Baranovič ()

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia