Úvodná stránka » Atlas rastlín » Atlas rastlín - Zoznam »

hlaváčik plamenný

Adonis flammea Jacq.
hlaváček plamenný

Vzácny druh
Kvitnutie: V. - VIII.

Opis:

Jednoročná bylina vysoká 20 - 50 cm. Listy perovito strihané, listové úkrojky veľmi úzke. Kvet s priemerom 2 - 3 cm, korunné lupienky ohnivo červené, na báze s čiernou škvrnou. Kališné lístky pritlačené ku korune, mäkko chlpaté. Plodom je nažka.

Stanovište / Rozšírenie:

Rastie ako burina v obilí, na medziach, popri cestách a železniciach hlavne v nížinách a pahorkatinách. Na Slovensku v súčasnosti veľmi vzácne v Bielych Karpatoch, v okolí Štúrova a v Považskom Inovci.
V ČR velmi vzácně ve středních Čechách, o něco hojnější je v panonské oblasti jižní Moravy a v jižní části Bílých Karpat.

Význam:

kategória ohrozenia: CR - kriticky ohrozený taxón. Keďže ide o burinu, jeho ochrana je problematická a ani zákon ho nechráni. Jediným spôsobom jeho záchrany je pestovanie na súkromných políčkach. Vymizol hlavne v dôsledku intenzifikácie poľnohospodárstva.
V ČR také ubývající kriticky ohrožený taxon (C1t).

Podobné druhy:

Hlaváčik plamenný je možné ľahko zameniť s ďalšími červeno, (oranžovo) kvitnúcimi druhmi hlaváčikov, ktoré rastú na našom území. hlaváčik letný (Adonis aestivalis) sa odlišuje oranžovými kvetmi a lysými kališnými lístkami. Pestovaný a splanievajúci hlaváčik ročný (Adonis annua) má od koruny odstavajúci, lysý kalich a širšie korunné lupienky.

Vedecké zaradenie:

Plantae > Rosopsida > Ranunculales > Ranunculaceae > Adonis

Synonymum:

Adonis caudata Stev.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Milan Zajac (08. 03. 2010)
Zmeny vykonali: Jiří Valíček (12. 06. 2013), Ing. Jarmila Richmanová (13. 01. 2010), ()

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia