Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

čírovka tigrovaná

Tricholoma pardinum (Pers.) Quél.
čirůvka tigrovaná

Jedovatá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Dorastá až d priemeru 12 cm, striebristo-smotanovo sivo popolavý s tmavohnedými až červenohnedými šupinkami. Pokožka suchá, pri okraji jemne plstnatá až jemne vláknito šupinkatá, smerom k stredu je viac pokrytá nesúmerne usporiadanými dosť veľkými, tmavohnedými, sépiovo hnedými až hnedočervenými šupinami, ťažko zlúpiteľná.

Plodná časť:

Lupene do 12 mm vysoké, stredne husté, pomerne pružné, zúbkom prirastené, niekedy so zúbkatým ostrím, najprv biele až neskôr smotanovobelavé, trochu nažltlé, vzácnejšie s nazelenkavým odtieňom, na ostrí za vlhka často vylučujú kvapôčky vodnatej tekutiny.

Hlúbik:

Do 10 cm dlhý, a do 3,5 cm hrubý, valcovitý, kyjovitý až hľuzovito zhrubnutý, plný, biely alebo smotanovo belavý, mastný, na povrchu jemne chĺpkatý až slabo vločkato bodkovaný, vláknitý, v starobe alebo po otlačení na báze mierne okrovejúci alebo okrovohnednúci.

Dužina:

Z počiatku pevne mäsitá, v starobe vláknitá, belavá, pod pokožkou klobúka sivastá, v dolnej časti hlúbika nažltla až nahrdzavelá s príjemnou múčnou vôňou a miernou múčnou chuťou.

Výtrusný prach:

biely

Výskyt:

Rastie v listnatých aj zmiešaných lesoch, pod bukmi, niekedy aj pod dubmi, smrekmi, jedľami len na vápenatých podkladoch.

Význam:

Je to prudko jedovatý a zdraviu nebezpečný druh. Otrava sa prejaví už do pol hodiny a to silnými bolesťami brucha, nevoľnosťou a zvracaním. Výnimočne končiace i smrťou. Priebeh otravy je veľmi rýchly. Už 0 1 -2 hodiny po požití jedla chorý pocíti kŕče, nevoľnosť, dávenie, hnačky, bolenie brucha a hlavy. Tieto sprievodné javy otravy trvajú 2-6 hodín. Hoci otrava nezanecháva žiadne trvalé následky, je veľmi nepríjemná.

Poznámka / Zaujímavosti:

Použitá literatúra:SBÍRÁME ČIRŮVKY R. Socha, J Baier, V Hálek.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Pavol Kešeľák (01. 03. 2013)
Zmeny vykonali: Mgr. Roland Baranovič (22. 09. 2013)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia