Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

masliak citrónovožltý

Suillus nueschii Singer
klouzek medožlutý

Jedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-140 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon nepravidelne plochý, holý, hladký, citrónovožltý, niekedy škoricovohnedo lúčovite pásikavý.

Plodná časť:

Rúrky sú 6-10 mm dlhé, prirastené alebo slabo zbiehavé, jasnožlté, po poranení sa sfarbujú na svetlolilavo alebo na špinavosivo. Póry sú stredne veľké (až 1 mm v priemere), rovnako sfarbené ako rúrky, za mladi bývajú nepravidelne predĺžené, neskôr hranaté a k hlúbiku lúčovite pretiahnuté.

Hlúbik:

Hlúbik je 50-90 mm dlhý a 10-28 mm hrubý, valcovitý, za mladi býva spojený s okrajom klobúka bielym alebo belavožltkastým velom, ktoré po roztrhaní zanecháva na hlúbiku slizký, takmer lievikovitý prsteň a na okraji klobúka rozstrapkané lemovanie. Nad prsteňom býva žltý a od zbiehajúcich rúrok sieťkovaný, pod prsteňom červenohnedý alebo hnedasto škvrnitý.

Dužina:

Dužina je citrónovožltá, v hlúbiku niekedy modrejúca alebo zelenejúca. V starobe modrie intenzívnejšie a ak nemodrie, nabieha slabo do lilavoružova alebo do lilavosiva. Je mäkko mäsitá, neskôr vodnatá, najmä v klobúku. Chutí príjemne ovocne kyslasto, vonia slabo, nenápadne.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Výskyt:

Masliak citrónovožltý rastie od júna do októbra pod rôznymi druhmi smrekovcov vo vyšších polohách. Je to veľmi zriedkavý druh a je známy dosiaľ iba z Európy.

Význam:

Je to jedlý masliak. Keďže sa zriedkavo vyskytuje, nemá pre praktických hubárov veľký význam.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (24. 05. 2002)
Zmeny vykonali: Paľo ° (23. 12. 2011)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia