Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

trúdnik šupinatý

Polyporus squamosus (Huds.) Fr.
choroš šupinatý

Jedlá huba
Výskyt: V. - VIII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú jednoročné, postranným hlúbikom prirastené na substrát, rastú jednotlivo alebo v trsoch.

Klobúk má v priemere 100-600 mm, je vejárovitý, obličkovitý alebo až polkruhovitý, mierne klenutý, v strede stlačený, krémový až okrový alebo bledožltkastý, dosť husto pokrytý veľkými pritisnutými hnedými či tmavohnedými šupinami.

Plodná časť:

trúdnik šupinatý OBR 201254 Rúrky sú najprv krátke, potom dlhšie (5-10 mm), zbiehajúce na hlúbik, za mladi belavé, potom špinavokrémové. Póry sú pomerne veľké (1-3 x 0,5-1,5 mm v priemere), nepravidelné, sieťovité, najprv biele, belavé, potom krémovookrové.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-80 mm dlhý a 15-60 mm hrubý, postranný alebo excentrický, zriedkavo aj centrálny, hrubý a krátky, tuhý, krémovobelavý, na povrchu sieťkovaný, na báze hnedý alebo čiernohnedý.

Dužina:

Dužina je 10-30 mm hrubá, biela, za mladi šťavnato mäsitá, ale dosť tuhá, neskôr býva takmer kožovitá, chuť má nevýraznú a vôňu múčnu.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Ľudové názvy:

pestrec, pastorec, pestrak, pestrica, pstreň, peser, kladnačka, lopata a i.

Výskyt:

Trúdnik šupinatý rastie od jari do jesene na živých i odumretých kmeňoch listnatých stromov. Plodnice sa objavujú zvyčajne na báze kmeňov, ale aj vysoko na väčších konároch stromov. Je rozšírený takmer na celej Zemi. U nás je hojný najmä v zaplavovaných lužných lesoch.

Význam:

Za mladi je to jedlá huba, súca do polievok. Staré plodnice sú tuhé, a preto nejedlé. Z fytopatologického hľadiska je to veľmi škodlivý druh, lebo rastie prevažne na živých stromoch a zapríčiňuje intenzívnu hnilobu dreva. Škodí aj v ovocných sadoch, lebo cudzopasí často na orechoch.

Poznámka / Zaujímavosti:

Kuchyňské využití této houby je mnohem pestřejší, než by se možná zdálo. Vynikající je dršťková polévka a z mladých plodnic se dá vytvořit i falešný ovar.

Synonymum:

Melanopus squamosus (Huds.ex Fr.) Pat.; Polyporellus squamosus(Huds.ex Fr.) P.Karst.; Favolus squamosus (Huds.ex Fr.) Ames;

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (21. 06. 2005)
Zmeny vykonali: Paľo ° (30. 12. 2011), Stano Husár (23. 05. 2010), Ing. Milan Zelenay (19. 07. 2006), (17. 04. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

STK
Dr. Stefan Kaschabek Pilz-Galerie
STK
Dr. Stefan Kaschabek Pilz-Galerie
Tourist channel
NAJZNÁMEJŠIE HUBY Slovenska a Ceskej republiky


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia