Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák belostný

Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
křemenáč bělostný

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 60-200 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovite rozprestretý. Za mladi je biely alebo belavo kožovohnedastý, často so slabým ružovkastým alebo škoricovohnedastým nádychom, dakedy aj so špinavo modrozelenkastými škvrnami. Za vlhkého počasia býva trochu slizký a lepkavý, v dospelosti pokožka presahuje na okraji až 2,5 mm.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv belavé, potom špinavokrémové až belavosivé. Póry sú drobné a okrúhle; najprv sú rovnako sfarbené ako rúrky, potom bledo sivookrové, často s hnedými škvrnami. Na mladých exemplároch sú otlačené miesta najprv trochu okrové, neskôr fialovo sivohnedé alebo sivohnedé.

Hlúbik:

Hlúbik je 40-175 mm dlhý a 14-70 mm hrubý, kyjakovitý, hore stenčený. Je celý biely, s bielymi odstávajúcimi šupinkami, ktoré sú často sieťkovite usporiadané; otlačením tmavnú, v dospelosti (najmä v dolnej časti) bývajú špinavo sivohnedé až sadzovohnedé, alebo sa sfarbujú na hnedočernasto.

Dužina:

Dužina je biela, v báze hlúbika zvyčajne žltkastá alebo zelenožltkastá. Za mladi sa v klobúku rýchlo sfarbuje na modrosivo (v starobe takisto, ale pomalšie), takmer až k pokožke klobúka, v hornej časti hlúbika na bledoružovo, lilavoružovo alebo na červeno, najzreteľnejšie v povrchovej časti hlúbika. Po určitom čase sa farba mení na špinavo lilavosivú až fialovohnedú a napokon až na černastú, najmä vnútri hlúbika. V báze hlúbika modrie, nad rúrkami často trochu žltne. Chuť a vôňa sú nenápadné.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Výskyt:

Kozák belostný rastie od júna do októbra v listnatých lesoch pod dubmi alebo aj v zmiešaných lesoch s vtrúsenými smrekmi, borovicami a brezami. Je veľmi zriedkavý a vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule, no nie všade rovnako hojne.

Je to dobrá jedlá huba, podobnej chuti ako kozák osikový.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (19. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

kozák belostný
kozák belostný
Leccinum percandidum
Jiří Polčák
mikroskop., exsikát
kozák belostný
kozák belostný
Leccinum percandidum
Jiří Polčák
mikroskop., exsikát
kozák belostný
kozák belostný
Leccinum percandidum
Ing. Paľo Očenáš
exsikát
kozák belostný
kozák belostný
Leccinum percandidum
Ing. Paľo Očenáš
exsikát

Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia