Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák červenejúci

Leccinum oxydabile (Singer) Singer
kozák červenající

Výborná jedlá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-150 mm v priemere, za mladi je polguľovitý, potom takmer zvoncovitý a napokon klenutý. Býva tmavohnedý, sivohnedo černastý, niekedy je čiastočne sfarbený aj do okrova. Nie je plstnatý, ale trochu vláknitý, dakedy s tmavými vláknitými škvrnami na bledšom podklade. Zvyčajne je suchý, ale počas trvalého daždivého počasia býva trochu slizký; rýchlo však oschýna, niekedy je drobno políčkovite rozpukaný, hladký alebo radiálne vráskavý, na okraji často s presahujúcou pokožkou.

Plodná časť:

Rúrky sú 20-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv belavé, neskôr špinavosivé, na reze trochu červenejú. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky alebo trochu špinavšie; otlačením dostávajú ružovú farbu, ktorá sa napokon mení na hnedú.

Hlúbik:

Hlúbik je 70-120 mm vysoký a 9-30 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený. Na bielom podklade je sivo až černasto drobno šupinkatý; šupinky bývajú často takmer sieťkovite pospájané.

Dužina:

Dužina je biela. Pod pokožkou klobúka, pod povrchom hlúbika a dakedy aj celá sa na vzduchu sfarbuje na ružovo až červeno, vo vrchole hlúbika dostáva zriedkavo tmavo sivohnedý tón; po určitom čase sa na začervenených miestach sfarbuje na špinavokrémovo až sivo ani hnedo, nikdy však fialovo, lilavofialovo alebo černasto. V báze hlúbika býva špinavo bledožltá až žltá a v tom prípade na reze zväčša modrie alebo modrozelenie. Najprv je pevnejšia ako dužina kozáka brezového, ale v čase zrelosti je v klobúku mäkká, pričom hlúbik je trvalo vláknito tvrdý. Chuť má miernu a vôňu takmer nijakú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Výskyt:

Kozák červenejúci rastie v lete a v jeseni pod rozličnými druhmi briez v celom miernom pásme severnej pologule, avšak veľmi zriedkavo.

Je to jedlá huba rovnakej kvality ako kozák brezový. Keďže je zriedkavá, nemá pre praktických hubárov veľký význam.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (18. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia