Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik záplavový

Lactarius lacunarum Romagn. ex Hora
ryzec bažinný

Výskyt: IX. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 10-50 (80) mm, klenutý až plocho klenutý s miernym stredovým preliačením, neskôr expanduje a stáva sa plocho lievikovitý až lievikovitý, niekedy sa vyskytuje aj malý stredový hrboľ, občas je laločnatý, nepravidelne tvarovaný (excentrický). Okraj je najskôr podvinutý, alebo nadol zahnutý, neskôr sa vyrovnáva, občas býva vrúbkovaný, u starých plodníc aj zvrásnený. Klobúk je nezónovaný, mierne hygrofánny, nie je presvitajúco ryhovaný, alebo iba mierne na okraji, inak je hladký (niekedy hrboľato zvlnený), lysý (alebo veľmi jemne zrnitý), suchý, iba za vlhka veľmi jemne viskózny. Za vlhka je lesklý, za sucha matný. Farba červeno hnedá až červeno žltá, viac-menej jednotná po celej ploche klobúka, iba okraj býva niekedy bledší, žlto oranžový.

Plodná časť:

Lupene pomerne riedke až stredne husté, vysoké do 5 mm, krehké, tenké, prestriedané lupienkami, mierne zbiehavé až hlboko zbiehavé, tvarovo oblúkovité, alebo nepravidelné, ostrie celistvé, rovnako sfarbené ako lupene. Farba bledo ružová až červenkasto žltá, alebo červenkasto hnedá. U starých plodníc sa na nich môžu objaviť červenkasté škvrny.

Hlúbik:

Hlúbik 15-40 (65) x 4-6 (11) mm (v strede), pomerne krátky v porovnaní so šírkou klobúka, často zužujúci sa vo vrchnej časti a rozšírený smerom k báze, lysý, hladký, ale často aj mramorovaný (žilkovaný), alebo zvrásnený, plný, ale u starých plodníc dutý. Farba okrovo oranžová, oranžovo hnedá až červeno hnedá.

Dužina:

Dužina v periférnych oblastiach rovnako sfarbená ako povrch plodnice, vo vnútorných oblastiach ružovkasto biela až ružovkasto hnedá. Vôňa žiadna alebo nevýrazná, môže pripomínať ovocie, alebo Lactarius quietus. Chuť dužiny mierna alebo jemne štipľavá v hrdle. Mlieko hojné, biele, žltnúce (väčšinou do 5 minút, niekedy však môže byť žltnutie oneskorené až do 15 minút) po jeho izolovaní na biely papier (žltne niekedy aj na dužine), chuť mierna až štipľavá v hrdle.

Výskyt:

Rastie skupinovo na vlhkých miestach, ako sú dočasne vyschnuté jamy a priehlbiny na okrajoch riek, rybníkov, na humóznych pôdach, pri hnijúcom lístí, v rašelinníku (Sphagnum sp.), ale aj v trávnatých oblastiach na okrajoch lesov a na okrajoch ciest, za predpokladu, že tieto sú v zimných, alebo jarných, mesiacoch zaplavované vodou. Viaže sa na rôzne listnaté stromy, ako jelša sivá (Alnus incana), lieska (Corylus sp.), breza (Betula sp.), topoľ (osika) (Populus tremula; sp.), dub (Quercus sp.), vŕba (Salix sp.). Nachádzame ho na rôznych typoch podložia až do podhorského pásma.

Podobné druhy:

Lactarius tabidus sa vyskytuje v porovnateľných, ale vo všeobecnosti o niečo suchších biotopoch (podmienkach), aj keď taktiež preferuje vlhké miesta. Má o niečo bledšie sfarbenie, nie je tak živo vyfarbený, a má zreteľne zvrásnený povrch klobúka (hlavne v jeho strednej časti). Taktiež má plodnice viac štíhle, v porovnaní s priemerom klobúka vyššie, nie je taký ,,podsaditý“ ako Lactarius lacunarum.

Veľkú podobnosť vykazuje Lactarius oedohyphosus Idzerda & Noordel., ktorý niektoré autority (Heilmann-Clausen) považujú za synonymum k Lactarius lacunarum, ale väčšina uznáva ich samostatné postavenie (Index Fungorum, MycoBank, M.T.Basso, ...). Lactarius oedohyphosus je možné rozlíšiť mikroskopicky, pričom z makroskopických rozdielov spomeniem, že mlieko u neho žltne iba veľmi pomaly, ak vôbec (určite pomalšie ako pri Lactarius lacunarum).

Do istej miery je podobný aj Lactarius decipiens, ktorý však rastie v odlišnom biotope, v teplých oblastiach, viaže sa na dub (Quercus sp.), gaštan (Castanea sp.) a buk (Fagus sp.), ale aj na ihličnaté stromy. Je bledší a má odlišnú vôňu – pelargóniovú.

Spomeniem aj Lactarius hepaticus, ktorý sa vyznačuje farbou klobúka hnedo olivovou, hnedo červenkasto olivovou, jeho mlieko po izolovaní žltne veľmi rýchlo (do cca 10 sekúnd). Rastie aj v inom biotope, viaže sa na borovicu (Pinus sp.). Jeho mlieko je štipľavé a horké.

Synonymum:

Lactarius decipiens var. lacunarum Romagn., Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 54: 223 (1938)
Lactarius lacunarum (Romagn.) J.E. Lange, Fl. Agaric. Danic. 5(Taxon. Consp.): IV, 46 (1940)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (20. 03. 2014)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.





rýdzik záplavový
rýdzik záplavový
Lactarius lacunarum
Pavol Kešeľák
mikroskop., exsikát
rýdzik záplavový
rýdzik záplavový
Lactarius lacunarum
Pavol Kešeľák
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Russulales News
Lactarius lacunarum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia