Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik vodnatopásikavý

Lactarius aquizonatus Kytöv.
ryzec vodopásý

Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 65-180 mm, na začiatku plochý s vtlačeným (pupkovitým) stredom a s výrazne podvinutým okrajom, neskôr sa stáva až lievikovitý a stred klobúka je hlboko vtlačený (akoby až do hlúbika), okraj klobúka sa vyrovnáva, niekedy až pretáča smerom hore. Najprv je povrch pravidelný, neskôr zvlnený (jemne zvrásnený), klzký a lepkavý (akoby nepravidelne pokrytý želatínou). Okraj klobúka je chĺpkatý (4-5 mm dlhé chĺpky), pričom tieto sú lepkavé a často (za vlhka) spojené do chumáčov, ktoré s vekom postupne miznú. Charakteristickým znakom (tak ako to vyplýva z jeho názvu), viditeľným už u mladých plodníc je vodnaté kruhovanie (zónovanie) vo vonkajšej časti klobúka, u starších plodníc je kruhovanie niekedy vidno na ešte väčšej časti klobúka. Na dotyk je toto kruhovanie akoby drážkované. Farba je belavá až belavo žltkastá (hlavne v strede), niekedy v oblasti zónovania tmavšia až žltkasto okrová.

Plodná časť:

Lupene zbiehavé, mäkké, husté, rovné, smerom k okraju klobúka nižšie, inak vysoké 4-6 mm, prestriedané lupienkami, pri hlúbiku rozvidlené, krémové, krémovo červenkasté, na poranených miestach (a vekom) okrovo hnedasté (aj vo forme škvŕn).

Hlúbik:

Hlúbik dosť hrubý a krátky (v porovnaní s priemerom klobúka), 30-55 x 20-45 mm, nepravidelne valcovitý alebo na báze zúžený, plný, neskôr s dutinou, povrch hladký až hrboľatý, niekedy akoby postláčaný, často viacmenej škvrnitý (hlavne v spodnej časti). Farba biela, belavo žltkastá až bledo žltkasto okrová. Na vrchu hlúbika často s výrazným pruhom vo farbe lupeňov.

Dužina:

Dužina dosť tuhá, biela (belavá), na reze sa farbí na žltkasto v okrajových (po obvode) častiach klobúka a hlúbika. Vôňa ovocno kyslastá (ako prezreté citróny), chuť štipľavá. Mlieko nehojné (aj u mladých plodníc), biele, rýchlo sa mení na sírovo žlto v kontakte s dužinou, chuť mlieka štipľavá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach bledo krémový.

Makrochemické reakcie:

Reakcia mlieka na KOH oranžová.

Výskyt:

Lactarius aquizonatus rastie na viacmenej suchých a vápenatých pôdach v ihličnatých aj listnatých lesoch. Viaže sa na brezu (Betula sp.), borovicu (Pinus sp.), vŕbu (Salix sp.) a topoľ (Populus sp.). Vyskytuje sa hlavne v severných oblastiach (Škandinávií a Estónsku), inde v Európe je vzácny.

Podobné druhy:

Lactarius aquizonatus je rozlíšiteľný od iných bledo sfarbených druhov z podsekcie Scrobiculati (do nej radíme okrem neho Lactarius scrobiculatus, citriolens, resimus, auriolla, leonis, intermedius, olivinus, tuomikoskii) podľa vodnatých kruhov vo vonkajšej časti klobúka a pomerne dlhých, lepkavých chĺpkov na okraji klobúka.
Lactarius resimus je vo všeobecnosti bledší, nie je tak zónovaný (kruhovaný) a chĺpky sú kratšie (skôr jemne plstnatý okraj). Viaže sa na brezu (Betula sp.) a borovicu (Pinus sp.).
Lactarius citriolens je najskôr slonovinovo sfarbený, potom celý klobúk žltkastý, chĺpky na okraji klobúka má suché a jeho charakteristickým znakom je výrazne plstnatý (chĺpkatý) hlúbik v spodnej časti. Viaže na brezu (Betula sp.), ale aj liesku (Corylus sp.), dub (Quercus sp.), buk (Fagus sp.) a hrab (Carpinus sp.), čiže sa vyskytuje v listnatých lesoch, ale aj lesoch zmiešaných (breza a smrek).
Za určitých okolností môže byť zamenený aj za Lactarius pubescens, ten má však mlieko nemenné a viac štipľavé, okraj klobúka nie je tak výrazne kruhovaný. Jeho klobúk je v belavej, krémovej, farbe (niekedy s oranžovo hnedými miestami), je výrazne plstnatý (chĺpkatý), v strede pritlačene vláknitý, okraj však s dlhými a nepravidelnými (prepletenými) chlpmi. Jeho hlúbik je síce najskôr biely, no neskôr iba bielo oinovatený (aj to len niekedy) na výrazne sfarbenom - ružovom (ružovo oranžovom) podklade, na vrchu s viditeľnou ružovou (lososovou) zónou.

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (25. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Vladimír Kunca (25. 10. 2009)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Russulales News
Lactarius aquizonatus
Stridvall
Lactarius aquizonatus


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia