Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

lúčnica Reidova

Hygrocybe reidii Kühner
voskovka reidova

Vzácna huba
Výskyt: VII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk široký 1-5 cm, v mladosti plocho vypuklý so zahnutým okrajom dovnútra, neskôr rozprestretý a často s preliačeným stredom, Často má vrúbkovaný okraj, je hladký, bez šupín. Široký môže byť maximálne 50mm. Farba klobúka je oranžová, žltooranžová až oranžovočervená. Je suchý, hladký, matný u mladých plodníc môže byť zdanlivo jemne klzký.

Plodná časť:

lúčnica ReidovaLupene sú široko prirastené až niekedy zbiehavé, riedke. žĺtkasté, žlté, oranžovožlté alebo oranžové, obyčajne bledšie ako klobúk (ale u vädnúcich plodníc to môže byť naopak). Často majú ostrie svetlejšie ako bázu lupeňu, niekedy až úplne biele. OBR 695609

Hlúbik:

Je valcovitý, často v strede stlačený. Má podobnú farbu ako klobúk alebo svetlejšiu. Výška klobúka môže byť až 65mm, priemer klobúka je maximálne 10mm. Je žltej, oranžovožltej alebo oranžovej farby. Často k báze je svetlejší. Povrch je suchý, hladký a matný.

Dužina:

Dužina je tenká s neutrálnou chuťou a medovou vôňou, ktorá môže byť niekedy zistiteľná až po rozmrvení dužiny alebo pri schnutí.

Výtrusný prach:

Biely

Výskyt:

Stredne veľký druh lúčnice, ktorý rastie na zachovalých, nehnojených lúkach v spoločnosti iných druhov z rodu Hygrocybe. Často obýva kosené lúky, pasienky, zarastené pasienky, ale aj zarastené lúky. Často rastie na lokalitách, kde sa vyskytuje Nardus stricta. Často rastie aj v lesoch, krovitých porastoch či na okrajoch lesov.

Význam:

Nemá praktický význam.

Podobné druhy:

Druh je rozpoznateľný vďaka svojej charakteristickej medovej vôni, ktorá sa prejaví buď pri pretretí v prstroch alebo po usušení. Taktiež je charakteristický aj svojim oranžovým sfarbením. Túto lúčnicu môžeme zameniť však za Hygrocybe cantharellus, tá má však na klobúku šupinky a má typický kuriatkovitý tvar. Podobným druhom je aj Hygrocybe quieta, tá však nevonia po mede, ale môže (nemusí!) zapáchať nepríjemne, taktiež tvorí viac žltšie a mohutnejšie plodnice.

Poznámka / Zaujímavosti:

Vôňa dužiny je dôležitý určovací znak u tejto lúčnice, ak sa nedá zistiť na prvý čuch, tak je dobré si rozmrviť dužinu medzi prstami, alebo uzavrieť plodnicu na 10 min. do malej krabičky. Ak zistíte náznak medovej vône, pri zasychaní bude ešte silnejšia.

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Pseudohygrocybe reidii
Hygrocybe marchii sensu NCL (1960)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Tibor Ozimý (30. 12. 2007)
Zmeny vykonali: Filip Fuljer (13. 07. 2020), Vladimír Kunca (18. 10. 2010)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

lúčnica reidova
lúčnica reidova
Hygrocybe reidii
Ing. Tibor Ozimý
exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia