Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

lúčnica zrnitá

Hygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) M.M. Moser
voskovka vroubkovaná

Vzácna huba
Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

lúčnica zrnitá lúčnica zrnitáKlobúk je v dospelosti plochý so stlačeným stredom a zahnutým okrajom klobúka. Niekedy je len plochý a okraje klobúka sú zahnuté. V mladosti je klobúk polguľovitého tvaru. Klobúk je oranžový, oranžovožltý, červený až tmavočervený vždy pokrytý šupinkami, ktoré sú inej farby ako farba klobúka, sú tmavšie. Jedná sa o taxonomický znak, kedy sa šupinky (squamuly) na klobúku zhlučujú v strede, je to dobre pozorovateľné aj na sušenej vzorke. Šupinky sú obyčajne tmavohnedej až čiernej farby. Klobúk je suchý. OBR 125447 OBR 695355

Plodná časť:

lúčnica zrnitá lúčnica zrnitáLupene sú zbiehavé, riedke a svetlejšie ako povrch klobúka. Sú bielej až žltkavej farby. OBR 128921 OBR 696056

Hlúbik:

Hlúbik je dlhý približne do 100mm, široký na priereze maximálne 5mm. Hlúbik je niekedy atypicky dlhý, pretože vyrastá z pôdy pod rašelinníkom a plodnice tlačia klobúk s lupeňmi nad vrcholové časti rašelinníka. Ak plodnica vyrastá z iného substrátu, tak je hlúbik zvyčajne kratší a róbustnejší. Hlúbik je rovnakej farby ako klobúk, niekedy však býva svetlejší, ba dokonca aj žltý. Hlúbik je suchý.

Dužina:

vo svetlých farbách plodnice, pod pokožkou klobúka svetle oranžovo slabo červenkastá, alebo slabo žlto oranžová. Vôňa a chuť je nevýrazná.

Výtrusný prach:

svetle bledý

Výskyt:

Malá alebo stredne veľká lúčnica vzrastom maximálne do 100mm, osídľujúca rašeliniská, slatiniská, zriedkavo vlhké lúky, taktiež môže aj osídliť miesta s výskytom rašelinníka. Osídľuje časti rašelinísk, ktoré nie sú extrémne podmáčané, obyčajne rastie na miestach, kde sa vyskytuje aj tráva. U nás sú hlásené nálezy len z rašelinníka, ale napriek tomu sú zo sveta hlásené nálezy aj z podmáčaných vápenatých lúk, kde sa rašelinník nenachádza. Často je prítomná na lokalitách spolu s rosičkou (Drosera sp.) alebo inými druhmi húb Trichoglossum hirsutum, Geoglossum simile, Hygrocybe miniata, Hygrocybe cantharellus, Hygrocybe turunda, Hygrocybe helobia a Entoloma, ktoré rastú na rašelinnových lúkach.
Zriedkavo sa môže vyskytovať aj v jelšových porastoch typu Alnion (rovnako ako Hygrocybe miniata a Hygrocybe cantharellus).

Význam:

huba nie je jedlá, navyše je pomerne vzácna.

Podobné druhy:

Zámena: Hygrocybe coccineocrenata osídľuje podobné biotopy ako Hygrocybe cantharellus, ale Hygrocybe cantharellus má šupinky na klobúku rovnakej farby ako je farba klobúku. Ďalšou možnou zámenou je zámena za Hygrocybe turunda, niektorý autori však uvádzajú, že sa jedná o totožný druh. Plodnice Hygrocybe turunda by mali byť žltšie ako Hygrocybe coccineocrenata, mali by byť žlté, či oranžovožlté a na klobúku by sa malo nachádzať viac čiernych šupiniek. Mikroskopické znaky medzi Hygrocybe coccineocrenata a Hygrocybe turunda nie sú až takým dôležitým rozlišovacím znakom. Ďalším zameniteľným druhom možno považovať Hygrocybe helobia, ktorá osídľuje rovnaké biotopy, je však svetlejšie červená, má iný vzrast, nemá pokrytý klobúk šupinkami čiernej farby, nie je tak krehká ako Hygrocybe coccineocrenata a taktiež smrdí cesnakom (niekedy treba rozdrviť medzi prstami kúsok plodnice). Na podobných biotopoch sa môže vyskytnúť aj Hygrocybe miniata, tá je však pokrytá šupinkami rovnakej farby ako je klobúk, taktiež nemá zbiehavé lupene.

Poznámka / Zaujímavosti:

Autor popisu: Filip Fuljer; drobné poznámky PN

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Hygrocybe coccineocrenata f. ambigua Kühner, Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 92(4): 463 (1977) [1976]
Hygrocybe coccineocrenata var. sphagnophila (Peck) Arnolds, Persoonia 12(4): 475 (1985)

Hygrocybe turunda var. sphagnophila (Peck) Bon, Docums Mycol. 9(no. 35): 44 (1979)
Hygrocybe turunda var. sphagnophila (Peck) Bon, Docums Mycol. 7(no. 25): 18 (1976)
Hygrophorus coccineocrenatus P.D. Orton, Trans. Br. mycol. Soc. 43(2): 262 (1960)
Hygrophorus miniatus f. sphagnophilus (Peck) Hongo, J. Jap. Bot. 27(5): 160 (1952)
Hygrophorus miniatus var. sphagnophilus Peck, Ann. Rep. Reg. N.Y. St. Mus. 53: 856 (1901) [1900]
Hygrophorus turundus f. sphagnophilus (Peck) A.H. Sm. & Hesler, Sydowia 8(1-6): 324 (1954)
Hygrophorus turundus var. sphagnophilus (Peck) Hesler & A.H. Sm., North American Species of Hygrophorus: 145 (1963)
Pseudohygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) Kovalenko, Mikol. Fitopatol. 22(3): 209 (1988)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Pete Nouzovský (25. 10. 2018)
Zmeny vykonali: Filip Fuljer (18. 03. 2019), Ing. Tibor Ozimý (19. 10. 2007), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia