Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

jelenkovka pálčivá

Hydnellum peckii Banker
lošák palčivý

Nejedlá huba
Výskyt: IX. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Tvar jelenkovky je ťažšie opísať, pretože dosahuje rôznych, často až netypických tvarov. Klobúk jelenkovky je v mladosti klenutý, postupne sploštený, navrstvený, hrboľatý s početnými priehlbinami a dierami. Keď je vo svojej plnej kráse, je to pastva pre oči. Jelenkovka je nápadná a ľahko rozpoznateľná tým, že v mladosti na povrchu klobúka, ktorý je inak čisto bielej, alebo belavej farby, roní sýtočervené kvapky, ktoré postupne stečú alebo uschnú. Kvapky obsahujú hubový pigment, ktorý sa nazýva atromentín, ktorý znižuje zrážanlivosť krvi. Pri starnutí plodníc sa mení aj farba klobúka na červenohnedú, hrdzavohnedú až miestami čiernu.

Plodná časť:

Keď jelenkovku pootočíme, zistíme, že na spodnej strane klobúka sa husto vedľa seba nachádzajú belavé ostne (alebo teda ihličky), ktoré starnutím naberajú hnedastú farbu.

Hlúbik:

Aj napriek tomu, že sa zdá, že rastie prisadnuto zo substrátu, nie je tomu tak. Tak ako aj mnohé iné huby, aj jelenkovka má krátky hlúbik, ktorý je valcovitý, jemne plstnatý, červenohnedej alebo hrdzavohnedej farby. U starých plodníc dosahuje hlúbik výšku aj niekoľko centimetrov a vtedy je viditeľnejší.

Dužina:

Po rozrezaní je dužina jelenkovky korkovitá, ružovkasto alebo hrdzavohnedá. Pri jej ochutnaní sa dá ľahko zistiť, že názov jelenkovka pálčivá nie je vymyslený len tak, pretože dužina tejto huby je silne pálčivá. Tenké plátky reakciou na KOH nemenia farbu.

Výskyt:

Ak by ste chceli vidieť túto krásnu a menej častú hubu, treba hľadať v smrečinách a v borinách (často aj vo vyššie položených polohách). Rastie jednotlivo alebo skupinovo od augusta do novembra, no často ju možno nájsť aj skôr a vo väčšom počte. V Červenom zozname makromycétov ČR je vedená ako ohrozený druh.

Význam:

Nejedlá huba.

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Calodon diabolus (Banker) Snell, Lloydia 19: 166 (1956)
Calodon peckii (Banker) Snell & E.A. Dick, Lloydia 19: 163 (1956)
Hydnellum diabolus Banker, Mycologia 5(4): 194 (1913)
Hydnellum rhizopes Coker, J. Elisha Mitchell scient. Soc. 55: 379 (1939)
Hydnum diabolus (Banker) Trotter, Syll. fung. (Abellini) 23: 470 (1925)
Hydnum peckii (Banker) Sacc., Syll. fung. (Abellini) 23: 470 (1925)

Autor popisu:

Hlavná úprava: Ing. Juraj Kianička (21. 10. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 01. 2001)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.


Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia