Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

pavučinovec horký

Cortinarius causticus Fr.
pavučinec přibledlý

Nejedlá huba
Výskyt: IX. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Bledo zafarbený menši druh s klobúkom pokrytým slizom veľmi horkej chuti s hlúbikom za vlhka trochu slizkým, s dužinou miernej chuti belavookrovastým potom svetlookrovým do hrdzava, rastúci v pod ihličnanmi.
Klobúk je 20-60mm široký, dosť tenko, len uprostred viac mäsitejší, najprv skoro pologuľovito sklenutý, neskôr hrbatý s temenom dosť plochým často však k okraju skoro kolmo dole zohnutý, oblúkato vykrajovaný a zvlnený, hladký, lysý, mierne slizký, pokrytý veľmi horkým slizom, skoro vysýchajúcim a potom obyčajne hodvábne lesklý, v mladosti belavý, niekedy skoro biely, slabo krémovookrový, alebo sivastý až belavo oinovatený od univerzálneho vela, ktoré však skoro stráca, potom obyčajne okrový až izabelový, na temeni často s odtieňom oranžovohrdzavým, slabo nasiakavý s pokožkou dosť hrubou a v útržkoch zlúpnuteľnou, horkou.

Plodná časť:

Lupene sú stredne husté, ale väčšinou dosť široké (3-6mm),pripojené a pri hlúbiku málo vykrojené, najprv krémovookrové, potom okrové až okrovo alebo nažltlo škoricové s ostrím dosť rovným v mladosti svetlejším, potom rovnako zafarbeným dole často pritlačno rebernaté

Hlúbik:

Hlúbik je 4-8 x 0,8-1,5 cm, dosť pružný, skoro valcovitý, častejšie však mierne, redšie i viacej kyjovitý, alebo vretenovitý a na bázi trochu koreňovito stenčený a často dole zakrivený, niekedy aj sploštený, plný, neskôr dutý, hore trochu oinovatený, biely, svetlo krémový a neskôr až bledookrový, spočiatku vláknito žíhaný a trochu slizký, potom suchý a lysý, len v hornej tretine obyčajne s nepravidelnými pásikmi z vlákien kortíny, ktoré bývajú neskôr poprášené hrdzavými výtrusmi.

Dužina:

Dužina je nasiakavá, oschnutá, biela, navlhlá belavo krémová až trochu krémovo plavá, slabo voniaca (za čerstvým drevom alebo chloroformom), chutí mierne, sladko, okrem pokožky a slizu, ktoré chutia veľmi horko.

Výtrusný prach:

Okrovohrdzavý.

Mikroznaky:

Bazídie 30-40x6,5-8µm. Ostrie lupeňov je homomorfné. Výtrusy sú elipsovité s apikulom, žltohnedé, veľmi jemne bradavičkaté, 6,5-8 (9) x 4-4,5 µm veľké,

Ľudové názvy:

SK názov podľa:
horký (Škubla 2003), horký (Škubla 2007)

Výskyt:

Na zemi v ihličnatých lesoch, hlavne pod jedľami a smrekmi, ktorý je pravdepodobne hojnejší na nevápenatých pôdach.

Podobné druhy:

Podobný a príbuzný je Cortinarius crystallinus Fr. ktorý je celý horký a má klobúk s tónom oranžovohnedým, na okraji často belavý, 4-6 cm v priemere. Lupene má hrdzavo okrovohnedé a hlúbik belavý alebo okrový, bruchato kyjovitý, výtrusy 6-8,5 x 4-6 µm veľké. Rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch.

Poznámka / Zaujímavosti:

Veľmi premenlivá huba tvarom aj veľkosťou, ktorá sa aj napriek tomu pomerne ľahko spoznáva podľa svetlého klobúka ktorý je pokrytý horkým slizom. Klobúk olizneme jazykom. Dužina nieje horká.
Pretože má tento druh trochu slizký hlúbik, tvorí prechod k podrodu Myxacium a blíži sa k rodu Cortinarius (Myxacium) vibratilis (Fr.) Fr. Preto ju Ricken zaradil do rodu Myxacium a tak isto to robí aj Moser.
Autorom celého opisu je Albert Pilát (NAŠE HOUBYII Kritické druhy našich hub 1959)

Identifikovateľnosť::

Huba je identifikovateľná len podľa mikroskopických znakov (je nutné mikroskopovanie).

Synonymum:

Cortinarius causticus var. cariosipes Melot, Acta Botanica Islandica 12: 91 (1995)
Cortinarius causticus Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 270 (1838) [1836-1838] var. causticus
Cortinarius causticus var. tenuisporus Moënne-Locc. & Fillion, in Bidaud, Moënne-Loccoz, Reumaux & Henry, Atlas des Cortinaires (Meyzieu) 10: 490 (2000)
Gomphos causticus (Fr.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 853 (1891)
Hygramaricium causticum (Fr.) Locq., Fl. Mycol., 3. Cortinariales-A.: 146 (1979) [1977]

Autor popisu:

Hlavná úprava: Pavol Kešeľák (14. 01. 2013)
Zmeny vykonali: Slavo Židek (05. 05. 2014), Paľo ° (14. 01. 2013), Mgr. Roland Baranovič (05. 12. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia