Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

sivopórovka zadymená

Bjerkandera fumosa (Pers.ex Fr.) P.Karst.
šedopórka zakouřená

Nejedlá huba
Výskyt: I. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú jednoročné, konzolovité, bokom prirastené na substrát, škridlicovite usporiadané nad sebou, dakedy bývajú aj rezupinátne (rozliate).

Klobúk má 50-150 mm v priemere a je 615 mm hrubý, na vrchnej strane hladký, plstnato chlpatý, neskôr holý, bledo orieškovookrový až bledo kožovohnedastý, hladký alebo nezreteľne pásikavo hrboľkatý. Okraj je ostrý alebo tupý.

Plodná časť:

Rúrky sú jednovrstvové, 1-3 mm dlhé, belavé. Póry sú drobné až stredne veľké, 2-4 mm v priemere, najprv biele alebo belavé, okrúhle, potom bývajú často pretiahnuté a zúbkaté, bledosivé alebo podobne sfarbené ako klobúk, niekedy sú aj sivasto oinovatené, po otlačení hnednúce.

Dužina:

Dužina je tuhá, mäsito kožovitá, vláknitá, za suchého počasia korkovitá a pomerne krehká, belavá, žltkastá alebo bledookrová, za čerstva vonia anízom.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je belavý.

Výskyt:

Sivopórovka zadymená rastie cez celý rok, ale najmä na jar a v jeseni na kmeňoch a pňoch listnatých stromov, najčastejšie na vŕbach a topoľoch. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. Je to veľmi rozšírená huba.

Pre praktického hubára je to bezvýznamná huba, lebo je nejedlá. Napáda najmä odumreté drevo vŕb a toporov a zriedkavejšie aj iných listnatých stromov. Ak sa z rozličných príčin uchytí na kmeni iba čiastočne uhynutého stromu, zapríčiňuje bielu hnilobu napadnutého dreva.

Synonymum:

Polyporus fumosus (Pers.)ex Fr.; Gloeoporus fumosus (Pers.ex Fr.) Pil.; Polyporus imberbis (Bull.)ex Fr.;

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (06. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Ing. Milan Zelenay (24. 06. 2006)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.

sivopórovka zadymená
sivopórovka zadymená
Bjerkandera fumosa
Pavol Kešeľák
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia