Úvodná stránka » Recepty na jedlá z húb » Kategória - Rýdzik / Plávka »

Silážované huby

Je to zdravý a nenáročný spôsob konzervovania húb mliečnym kvasením, obdoba, ako keď zakladáme kvasenú kapustu na zimu. Ja ich nakladám do malého kameninového súdka. Osvedčili sa mi tvrdšie, lupeňové druhy húb.

Ingrediencie: rýdziky, plávky, kuriatka, pôvabnice atď.

roztok: tento obsahuje na 2 l vody, 2 lyžice octu a 1 lyžičku soli

nálev: tento obsahuje na 1 kg húb, 0,5 l vody, 40 g soli a 15 g cukru

zákvas: biely jogurt alebo acidofilné mlieko

Popis prípravy: Očistené huby pokrájame na väčšie kusy a 5 – 8 minút povaríme v roztoku.

Predvarené huby ochladíme studenou vodou, necháme odkvapkať, nakladieme do súdka a zalejeme nálevom do ktorého vmiešame lyžicu zákvasu.

Zaliate huby v súdku uzavrieme tzv. vodným uzáverom. Huby sa kvasia 2 – 3 týždne pri teplote cca 18 °C. Odparený nálev treba dopĺňať prevarenou vychladenou vodou. Pri správnom vykvasení a skladovaní na chladnom mieste vydržia huby najmenej pol roka.

Amanita

Hodnotenie:

(3 hlasy)


Diskusia k receptu

portret

milustek pokročilý, atlasár 16.10.2007 10:04

zaujimavy recept, to moze byt chutna priloha..

Reagovať na správu

portret

Amanita 17.10.2007 10:08

..máš pravdu, Milka a sú aj ľahšie strávitelné, keďže nie sú v klasickom octovom náleve

Reagovať na správu

portret

Máčik 16.10.2007 18:02

Myslím takto robia kvasené huby v Polsku a Rusku.Skoda,ze nemám okrem súdka ani
chladné miesto.

Reagovať na správu

portret

Amanita 17.10.2007 10:25

tieto hnedé kameninové súdky sú teraz, na jeseň, vidieť všade v obchodoch v rôznych veľkostiach, dôležité však je, že majú žliabok na vodu - vodný uzáver. Huby treba zaťažiť a pri odparovaní tekutinu dolievať. Počiatočné kvasenie môžu absolvovať aj v byte a potom ich stačí preniesť do pivnice, alebo aj na balkón, kde nesvieti slnko. Vonku sa ochladilo a ak sa ti podaria, do jari nebudeš mať čo degustovať

Reagovať na správu

portret

Máčik 17.10.2007 18:49

Dakujem,skúsim to.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 1.9.2014 10:27

Ahoj, tak čo, skúšal si?
.. ja idem na to tento rok, zdá sa, že sezóna prepukla naplno (rýdziky, jelenky, lieviky..)

Reagovať na správu

portret

roky 17.10.2007 20:29

boli tu ruské hubové stránky a tam bol recept na takéto huby - konzervovanie mliečnym kvasením, ale už ich neviem nájsť

Reagovať na správu

portret

Buki 18.10.2007 09:30

Ja som toho názoru, že spoliehať sa len na horný vodný uzáver nestačí. Najlepšie je ešte zaťažiť huby kremenným kameňom na dienci z kvalitného dreva (ak je súdok zvonovitý) alebo na dvoch vrstvách krížom ložených doštičiek (skladačka vyrezaná na mieru súdka). Kremeň preto, že je to fakticky sklo - lepšia hygiena. Skvasená šťava potom ostáva nad pevným obsahom a zabraňuje prístup kadejakých mikrobiotických parazitov. Samozrejme, horný vodný uzáver aj kameň+dienco treba pravidelne umývať a z hladiny zberať povlak "útočníkov".

Reagovať na správu

portret

dubacik2 24.10.2007 07:38

zaujímavý recept, už som o ňom počul, ale nikdy nevyskúšal a teraz už asi toľko húb nenazbieram

Reagovať na správu

portret

Amandi pokročilý 26.10.2007 19:53

Keďže:
Siláž je krmivo konzervované prirodzene vytvorenou kyselinou mliečnou alebo konzervačnými prísadami a prípravkami. Optimálna kyslosť siláže má byť pH 4,0 – 4,2, prípadne
pH 3,8 – 4,0, optimálny obsah sušiny 22 – 27 %., mám pocit, že názov receptu je správny. Donedávna som týmto spôsobom robila uhorky, tiež prešli mliečnym kvasením, potom sa vyčírili a boli chutné, akoby sterilizované.
Tento recept som našla na internete:

silážované houby:
Ingredience:Všechny druhy jedlých hub. Je možno použít i méně často nebo vůbec pro běžnou spotřebu houby nesbírané např. ryzec peprný a další palčivé nejedovaté houby, které je třeba před kvašením upravit; máčením, vařením. Ale nejlepší je přece jen použít nám dobře známe a pro kuchyňskou úpravu běžně užívané houby (mimo žampiony). Zelenina, koření, sůl!
Příprava:Postup A Do vhodné nádoby (nejlépe malý kameninový hrnec 3-5 litrů) do kterého klademe houby asi v 5 cm vrstvách klobouky obrácenými dolu (pokud již houby nekrájíme na drobnější asi cm velké kousky) a každou vrstvu posypeme solí (asi tolik, aby konečné množství na litr vykvašených hub bylo 5-7 dkg). Můžeme přidat také koření, česnek, cibuli, kopr, podobně jako při nakládání okurek. Po naplnění nádoby je třeba nějakým způsobem zajistit houby před „vyplaváním“. Klasicky se používal buližník (nebo Křemílek) na prkénku, ale nejlépe je použít pevnější polyetylenový (i mikroténový) sáček naplněný vodou, zavázat a vložit jej do otvoru nádoby. Houby pustí šťávu a proto je dobré nádobu druhý den doplnit. Houby jsou podle druhu konzumovatelné již po 7 dnech, lépe je nespěchat (podle teploty). Pro další uchování je vhodné po vykvašení přendat houby do menších sklenic a sterilovat. (Pokud je nesníte.) Když použijete palčivé houby je třeba máčet i několik dnů! Po uložení hub je vhodné přidat něco kyselého netučného mléka, aby kvašení lépe nastartovalo.
Postup B Odlišuje se od A pouze tím, že se houby před nakládáním vaříme. Délka varu se volí podle druhu hub. Hřibovité asi 10-15 min., holubinky, čirůvky asi 5-8 min., čechratky, václavky, mlženky až 25 min., pravé ryzce nevaříme jen zpaříme. Dále postupujeme stejně jak v A.
Postup C Houby připravíme podle postupu B, ale připravíme si nálev z 1 litru vody, 7 dkg soli, můžeme přidat něco cukru asi tak 2 dkg. Tímto nálevem houby ve vhodné nádobě zalijeme. Koření a další přísady podle chuti. Tento způsob se mi zdá nejvhodnější; obsah soli je nejlépe určen.
Postup D Postupujeme podle C (nemusí se přidávat cukr), ale vedle hub použijeme také zeleninu (ta která právě je k dispozici) např. hlávkové zelí, kedlubny, ředkve, vodnici, tuřín, mrkev, pekingské zelí, hrášek, zelené fazolky i zelené byliny jako estrágon, pelyněk brotán, routu, kopr, bazalku, saturajku. Je třeba vyzkoušet jaká kombinace vám bude chutnat.
Postup E Postupujeme podle C;D, ale vynecháme houby a nálevem zalijeme pouze nakrájenou směs zelenin! Pokud se s touto technologii zpracování hub obeznámíte, budete potom experimentovat, protože takto připravené houby a houbové směsi se zeleninou i samotná zelenina (zelí známe, ale kedlubna s mrkví je výtečná) jsou velmi chutné a zdravé (pokud nezpracujete muchomůrku zelenou). Autorem receptu je pjs

Reagovať na správu

portret

sipovec 12.12.2008 15:41

Chcem iba doplniť receptom p. Petra Ševčoviča z knihy "Rastú!", druhé, doplnené vydanie.
Citujem: "Starou, u nás však už takmer zabudnutou metódou konzervovania húb je mliečne kvasenie. I pri ňom sa zabraňuje vývoju nežiadúcich mikroorganizmov. Chuť zakvasených húb väčšinu ľudí veľmi príjemne prekvapí. Pravda, na kvasenie treba väčšie množstvo húb.
Pripomeňme si recept, podľa ktorého naše prababky pripravovali na zimu súdky s kvasenými mliečmi /rýdzikom korenistým/:
Vrece s hubami sa tri dni máča v čistom prúdiacom potoku, potom sa huby vsypú do kotla, prileje sa voda /štvrť litra na kilo húb/ a pridajú sa prísady / na 1 kg húb 45 g soli, 1 bobkový list, 3 zrnká čierneho korenia, 3 klinčeky, 1 vetvičku kôpru a 1-2 listy čiernych ríbezlí alebo nepostrekovaného viniča/. Varíme 20 minút, pričom stále miešame a zberáme penu. Keď huby klesajú ku dnu a voda spriezračnieva, vlejeme ich do širokej nádoby, aby rýchlo vychladli. Po ochladnutí ich uložíme do súdka /spolu s vodou, v ktorej sa varili/, pridáme zákvas /na 10 kg húb lyžicu kyslého mlieka, prípadne jogurtu alebo acidofilného mlieka/, prikryjeme vekom, zaťažíme skalou a necháme 40-45 dní kvasiť. Huby musia byť zanorené, lebo ináč by sa začali kaziť. Po otvorení súdka vydržia asi týždeň. Ak si túto maškrtu chceme uchovať dlhšie, treba zakvasené huby preložiť do pohárov, zaliať čerstvým sladkokyslým nálevom a pasterizovať.
Pravdaže, pred zakvasovaním sa máčajú vo vode len rýdziky so štipľavým mliekom. Huby s miernou chuťou dužiny hneď vkladáme do kotla. Ak sa nám nepodarí nájsť toľko húb, aby sme nimi aspoň do polovice zaplnili kameninový súdok, môžeme si po príslušnej predpríprave skvasiť huby aj vo veľkých uhorkových fľašiach /buď samy, alebo spolu s uhorkami/. Na zakvasovanie sú popri rýdzikoch vhodné i plávky." Toľko citácia.
Skúšal som to urobiť tohto roku. Možno som zpanikáril, lebo namiesto 45 g soli na 1 kg húb /keď som to dal na váhu, zdalo sa mi to veľké množsto/ som dal iba 4,5 g. Spracovával som Rýdzik korenistý, samozrejme, že som ho nemáčal vo vreci v potoku, ale nechal som ho tri dni pod tečúcou vodou. Huby po cca 4O-tich dňoch boli vykvasené, dali sa jesť, ale chýbal im "šmrnc", boli mdlé. Budúci rok to chcem odskúšať znova, ale už s udávanou dávkou soli.

Reagovať na správu

portret

Amanita 26.10.2007 20:15

nie je podstatné, či sa recept nazýva silážované alebo kvasené huby, podstatné je, že prírodné kvasenie zeleniny je starobylý spôsob uchovávania zeleniny, používaný takmer na celom svete. Je jedným z dôležitých prvkov zdravej a prirodzenej výživy hlavne pre svoj nezastupiteľný obsah probiotických baktérií

Reagovať na správu

portret

SauceBox 27.10.2007 17:19

Jogurty, kyslé mlieko, kapustu, pivo, uhorky - mohol, či mal veľmi rád aj môj štvornohý kamarát, "fermentované" huby už nevyskúša (!?!). V mojom repertoári je ešte skupina fermentáciou upravených organických prírodnín, ale huby skúsim.

Reagovať na správu

portret

Wascho 31.10.2007 13:25

Ďakujem, neskúsim to.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.