Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Mykologická poradňa »

Kategória - Halucinogénne huby

Otázky zo zvolenej kategórie - Halucinogénne huby

Počet: 8Strana:  1 

nazvy halucinogennych hub

Odpoved:

holohlavce (Psilocybe)

Dobry den chcem sa este nasledne opytat ja som asi pred polrokom pocul v televizii ze na uzemi SR niesu holohlavce zaradene medzi prekurzormy bolo to spajane s tym ze vela cudzincou chodi na SR kvoli zberu tychto hub.Nie je to pravda.Dakujem Marek z Malaciek.

Odpoved:

Náš zákon hodnotí psilocybín a psilocín ako zakázané návykové látky a teda aj druhy rodu Psilocybe sa považujú za prekurzory. Iných halucinogénnych húb sa to netýka a možno práve kvôli tým sem chodia cudzinci. Inak tento zákon je v platnosti len asi 1-2 roky.

Este nikdy som lysohlavky neskusal ale rad by som.Mal som ich sice uz moznost vidiet teda aspon myslim nechcel som skusat nieco od cudzieho cloveka.Neviete kde by sa asi tak dali naist a popripade kde by som si mohol nasledne overit ci je to holohlavec.

Odpoved:

Keďže holohlavce (Psilocybe) sú u nás na zozname zakázaných omamných látok, poskytovanie informácií o nich na verejných médiách nie je možné. Bohužiaľ musím vás odkázať na odbornú literatúru a zároveň by som rada upozornila vás aj všetkých ostatných hubárov, že ich rozširovanie a teda aj kupovanie od priekupníkov je trestné! Mnoho ľudí si to totiž vônec neuvedomuje a zbytočne riskujú.

Aké su haucinogénne huby a čo sposobujú?A či možu aj vážne ublížiť?

Odpoved:

Najčastejšie užívané halucinogénne huby sú holohlavce (Psilocybe), ktoré obsahujú aktívnu látku psilocybín a psilocín, ktoré sú zložením aj účinkami veľmi podobné LSD. Môžu ublížiť najmä neskúseným konzumentom, ktorí sa predávkujú, pretože potom nastávajú veľmi intenzívne stavy úzkosti a depresie a stáva sa, že človek pod vplyvom drogy dobrovoľne ukončí život, pretože tú hrôzu nedokáže zniesť. Iné nebezpečenstvo vyplýva z toho, že mnohé vízie súvisia s lietaním a vtey človek môže vyskočiť z okna.

Ako vyzerá lysohlávka?

Odpoved:

Lysohlávky, čiže po slovensky holohlavce sú drobné, až stredne veľké huby výzorom pripomínajúce tanečnice poľné (špičky), ktoré rastú na lúkach, pasienkoch a v priekopách, často aj na kravskom, alebo ovčom truse. U nás ich rastie asi desať druhov, niektoré sú veľké 2-3 cm, iné až desať a viac cm. Charakteristické sú tmavé lupene, ktoré sú v dospelosti takmer čierne a to, že niektoré druhy otlačením modrejú. Pozor, podobných druhov je viac a niektoré sú aj jedovaté, takže treba daný druh dobre poznať, aby nedošlo k zámene.Obrázok holohlavca nájdete najskôr na Internete, v knihách, ktoré vyšli na Slovensku som ho asi nevidela, možno by sa dal nájsť v českej Encyklopédii húb (vyšla si pred dvoma rokmi) .dr. Ivona KautmanováZhodou okolností sa mi podarilo nájsť obrázky Holohlavcov aj s popismi v knihe Kniha o hubách, autor Thomas Lessoe a Anna Del Conteova, vydané v roku 1997.Na yetiho stránkach nájdete taktiež článok venujúci sa problematike holohlavcov podrobnejšie.Yeti

Z ktorých u nás rastúcich druhov sa dajú získať halucinogénne látky?

Odpoved:

Z húb, ktoré sa v svetovej literatúre uvádzajú ako halucinogénne u nás rastie muchotrávka červená, ktorá však v našich podmienkach nemá dostatok psychoaktívnych látok a niektoré druhy holohlavcov (napr. Psilocybe bohemica). Väčšina halucinogénnych húb je však zároveň aj jedovatá a každý, kto sa pokúša o ich konzumáciu riskuje vlastné zdravie. Toxíny húb patria medzi najzložitejšie látky v prírode a vo väčšine prípadov nepoznáme presný mechanizmus ich účinku a teda ani vhodný spôsob liečby.

Aký je maximálny počet lysohláviek / obsah psylocibínu, ktorý je možný človek zniesť? Aký je priemerný obsah psylocibínu v lysohlávkach, ktoré rastú na Slovensku? Minulú jeseň bola teda poriadna úroda v celých Malých Karpatoch a podľa mojich skúseností boli hríbiky dostatočne halucinogénne.

Odpoved:

Lysohlávky, po slovensky holohlavce, sú halucinogénne druhy, obsahujúce látky príbuzné LSD. Poznáme ich niekoľko desiatok druhov a obsah psychoaktívnych látok v nich je veľmi premenlivý. Zhruba možno povedať, že druhy, ktoré intenzívne modrejú majú vyšší obsah týchto látok. Ťažko povedať, koľko znesie človek maximálne. Dá sa na ne privyknúť a človek, ktorý ich konzumuje pravidelne znesie niekoľkonásobne vyššie dávky ako ten, kto ich konzumuje po prvý krát. Experimentovanie s vysokými dávkami je však mimoriadne nebezpečné, pretože vyvolávajú stavy úzkosti, ktoré môžu človeka doviesť až k pokusom o samovraždu. Holohlavce vo všeobecnosti neslobodno podceňovať, pretože aj keď údajne na ne nevzniká fyziologická závislosť, pôsobia priamo na psychiku človeka a menia ju. V niektorých prípadoch môžu odštartovať vznik schizofrénie, či iných duševných chorôb. Priemerný obsah psychoaktívnych látok v slovenských druhoch sa pohybuje od 1% v sušine až po nulu.

Je lysohlávka česká huba? Ako sa dá upravovať, variť, smažiť, sušiť? Kde sa na Slovensku vyskytuje?

Odpoved:

Lysohlávky, po slovensky holohlavce (Psilocybe), rastú aj v Čechách a na Slovensku. Tieto huby rastú predovšetkým na rozkladajúcom sa biologickom materiáli (trus, hnilé drevo a pod.), sú však pomerne zriedkavé a ich výskyt nie je viazaný na žiadnu konkrétnu lokalitu. Nie sú jedlé, a teda ich nemožno upravovať na konzum. V posledných rokoch rastie o ne záujem ako o halucinogénne huby, väčšina u nás rastúcich druhov však psychoaktívne látky neobsahuje.

Počet: 8Strana:  1