Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Bludičky - kto ich videl ? Má niekto fotku ?


portret

Rado mykológ, atlasár 14.12.2014 11:20

Neviem či to patrí do tejto rubriky, ale nakoľko ich pôvod možno hľadať v činnosti húb, snáď áno . Teraz nemám na mysli svetielkujúce tlejúce kmene alebo pne, ale svetielka vyskytujúce sa v bažinách/močiaroch. Videl som ich len raz, pred cca 15 rokmi pri nočnej rybačke na kanáli v Ivanke pri Dunaji ako zelené svetielko, pravidelne sa objavujúce a miznúce v bahne na brehu v ušliapanej trstine. Zjasňovanie a pohasínanie bolo veľmi pozvoľné. Najprv som to považoval za svetlušku, ale pre nezvyklé správanie a pomerne veľkú intenzitu svetla mi zvedavosť nedala a išiel som sa pozrieť bližšie. Na mieste kde sa objavovala bolo vidieť, ako z bahna uniká plyn, v momente najväčšej intenzity svetla bola dierka v bahne najväčšia, keď sa zavrela, svetlo zhaslo. Svetielko sa nikdy neodpútalo od zeme, možno pre malé množstvo unikajúceho plynu. Bahno sa roztváralo pomaly, dieročka v ňom bola pomerne malá, možno len 1 mm v priemere v čase jej najväčšieho otvorenia. Nedávno dávali na Arte dokument o nezvyklých svetelných úkazoch v prírode a pri bludičkách spomenuli, že nie je celkom známe prečo svietia, prevládajúca hypotéza je horenie (studené horenie) hnilobných plynov na báze metánu/ fosfínu a že neexistujú fotky ani seriózny výskum pre vzácnosť úkazu. To ma zarazilo, pretože som ich sám videl a nebolo to v typickej bažine, ale vtedy som nemal so sebou foťák a keby aj tak na film by som toho asi veľa nanafotil. Videli ste ich ešte niekto ? Boli len na zemi, alebo aj vo vzduchu ? Máte to niekto na fotené ? Viem že Lucie bolo už včera, ale dokument som pozeral až dnes .

Reagovať na správu

portret

Buki 16.12.2014 08:25

... fotákom by si asi vedecký záznam neurobil - to skôr citlivou kamerou + k tomu nejakých dôveryhodných svedkov... či to mohol potenciálne spôsobiť metán, je otázne: jeho celé spektrum je skôr v ultrafialovej a modrej oblasti (Hβ má svoj "vrcholček" s vlnovou dĺžkou svetla nejakých 486 μm - to je ešte modrozelená) ... tuším podobné platí pre uhľovodíky (preto horia modrastým plameňom)...

Popis Tvojho pozorovania skôr poukazuje na luminiscenciu (pri oxidácii toho bahenného plynu / vzhľadom na farbu boli asi fotóny emitované skôr z fosforu)

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 16.12.2014 11:01

Tiež si myslím, že za farbu je zodpovedný fosfor, pravdepodobne z PH3. Farba zodpovedala studenému horeniu fosforu, nebol tam však biely dym ktorý inak horenie fosforu (aj fosfínu) sprevádza. Najlepšie by asi bolo pokusiť sa ten plyn zachytiť či už pod vodu alebo aspoň do CO2, aby nezhorel a mohol sa analyzovať. Z toho kanálika čo som videl by sa určite dalo získať pár ml plynu k ďalšej analýze. Svetlo bolo dosť intenzívne na to, aby sa dalo natočiť na video. Len som chcel vedieť, či sa s tým ešte niekto stretol, aby sa to dalo prípadne lepšie zdokumentovať.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 16.12.2014 14:24

Ja som "bludičky " videl viackrát, bez foťáku, no aj tak sa ukázalo, že ide o svetlušky, hoci v jednom prípade ( mokraď), si nie som celkom istý... Tento úkaz vždy poteší, človek nemusí byť ani juhoamerickej pampe...

Reagovať na správu