Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Podhríb žlčový


portret

Jurošík 2.5.2014 12:40

Zdravím všetkých nadšencov amatrévo o profíkov! Obraciam su teraz s prosbou maličkou. Ako bezpečne nevziať podhríb žlčový? Ja som ešte nemal tú česť ho objaviť, ale bratanec áno a zničil mu chuť celú "várku". Často sa ponáša na iné veľmi chutné huby a viem, že niektorý ľudia (napr. bratanec) by ho vzali a označili za dubák. Viete mi niekto poradiť spoľahlivý znak? Ďakujem

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 2.5.2014 12:42

horká chuť a ružové rúrky v dospelosti

Reagovať na správu

portret

Sleipner 2.5.2014 13:15

Má aj výraznú sieťku žltej farby na hlúbiku,ak ho dostaneš ,ako sa vraví do oka, potom si ho už nezameníš za iný druh.

Reagovať na správu

portret

sipovec 2.5.2014 17:48

Ja len dodám, že rúrky sú u mladých akoby umelohmotné, "silonové - molitanové" biele a neskôr, ako hovorí Janko, ružovkavé. Sieťka je, aj keď je sucho, mierne "mazľavá - slizká". Keď ho chytíš bruškami palca, ukazováka a prostredníka tesne pod klobúkom a potiahneš dolu, prsty sa Ti "šmyknú".

Reagovať na správu

portret

BOOBLE 2.5.2014 21:27

A ja ešte doplním, že keď je úplne malý má už vtedy hnedú nohu na rozdiel od dubového alebo smrekového. A ešte jeden postreh. Ak sedí popis ale chuť nie je horká nebrať. Pri tepelnej úprave sa tá horkosť prejaví. Raz som to zo zvedavosti vyskúšal.

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 3.5.2014 08:57

Tutus sa ma pyta,ked som mal uz pol taniera polievky zjedenej:co citis? Asi Ti trocha prihorela,nieco dymom,slabou horkostou,vravim. Cistila ich cestou domov v aute a nasla jedem 3cm zlcak,ze kto ho dal do kosika sme sa nedohodli.
Zbieras suchohriby hnede,20-30-50ty ani poriadne neobzries .... na reze je naozaj rozoznatelny ale pri drobnych plodnickach a rozpravani pri cisteni drobnych plodnickiek .... moze sa stat ze 2cm velky smyknes na poly a sup do ocistenych,tak brat plodnice s dostatocne vyvinutymi znakmi.
Raz mal dali znami mrazene hriby a po dvoch tyzdnoch volaju,vyhodte to,strasne horke su.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 3.5.2014 11:02

Poučenie je nasledovné - nikdy nezbieraj drobné plodnice.

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 3.5.2014 12:28

Raz sme boli fotit pnovku neskoru na jelsach,presli sme na druhu lokalitu a znova na jelsi plno hub. Lubka fotila,ja som orezal pekne velke pnovky,doniesol domov kosik,prisiel k nam jeden znamy a ja,ze tolko pnovky sme este nenazbierali. A ten znamy,ma oci vo vyske cca 180cm a len tak povie,pekna hliva. Kuknem poriadne a naozaj hliva,taky maly trapas. Tak aj unahlena rutina môze zamiesat huby aj ked to nemusia byt hned jedovate.
Ja casto vidim hrib na 5m,prichadzam k nemu,kukam uz okolo a vyberanej plodnici nevenujem pozornost.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 3.5.2014 14:37

a vy ešte žijete?

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 3.5.2014 16:58

satany u nas nerastu,,zasobujeme celu rodinu,na Vianoce mama a krsna dostanu 4l pohar susenych,ked rastli,cez rok zive,porozdavaju a zatial nikto nezistil z coho mal tie zazivacie problemy

Reagovať na správu

portret

Jarott atlasár 3.5.2014 17:11

alebo takto,u nas rastie zhruba 10% mnozstva hub ako u vas,tak aj pri nesustredeni mame o 90% väcsiu sancu na prezitie

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 3.5.2014 17:58

no neviem, z celého slovenska pridávajú hríbovité, kozáky a ja som fotil peniazočku

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 3.5.2014 22:43

Vojto, to máš ještě dobrý, u nás ani ty peniazočky nejsou

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 3.5.2014 23:05

mne sa "peniazočky" vždy vyhýbali

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 4.5.2014 00:17

takových nás tu bude více

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 3.5.2014 14:38

a neber huby od známych - neznámych

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 4.5.2014 10:04

Je aj nehorký druh - Tylopilus felleus var. alutarius (Fr.) P. Karst. 1882.
Podľa IF ie to synonymum - Tylopilus felleus (Bull.) P. Karst. 1881, ale skutočne nemá horkú chuť.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.5.2014 10:08

Nie je to synonymum, to len nesprávne používaš Index Fungorum. A myslím si, že je tu takých viac.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 4.5.2014 10:49

Toto by sme si mali vydiskutovať v inej téme. Zakladám novú tému ....IF - ako s ním pracovať, ako mu rozumieť.

Reagovať na správu

portret

Ivka 4.5.2014 03:12

Treba ho párkrát nájsť, dobre si ho prezrieť a zafixovať, a potom si ho už nepomýli ani začiatočník.
Charakteristická biela farba rúrok, postupne prechádzajúca do typických naružovelých až hnedastých tónov, ich vzhľad pripomínajúci veľmi hustú, akoby rozpínajúcu sa molitanovú žinku, vždy nápadne výrazná hnedá sieťka na hlúbiku a horká chuť jednoducho nepustia.
Od ostatných hríbov ho navyše odlišuje i to, že otlačené miesta na spodnej časti klobúka (na rúrkach) postupne tmavnú na mäsovohnedý až hrdzavý odtieň a hlúbik je hnedastý už v mladosti.
Veľmi rád rastie aj v takých letných obdobiach, keď sa ostatným hríbom pre nevhodné počasie príliš rásť akosi nechce a vyhovujú mu i nevápenaté a kyslé pôdy...

Ak ho však už niekto nazbiera, netreba sa ani zlostiť, ani ho hneď vyhadzovať - ak napr. nájdeme iba jeden kúsok, tak sa dá plátok z neho naložiť do kvalitného alkoholu a získame tak skutočne vynikajúci a osvedčený liek na prípadné tráviace a žalúdočné ťažkosti.
Ak nájdeme o čosi viac, dá sa napr. usušiť a rozdrviť na prášok, ktorý sa používa iba v skutočne veľmi striedmych dávkach podobne (iba na špičku noža). Niektorí onkologickí pacienti si ho zasa chvália a cielene zháňajú ako podpornú prírodnú terapiu pre svoje problémy. Nepríjemnú chuť eliminujú napr. umiestnením do prázdnych lekárenských želatínových toboliek.
Viacerí naši skúsení kolegovia spoza rieky Moravy nám už ale dlhšiu dobu prízvukujú, že si netreba zúfať a vyhadzovať ho ani vtedy, keď ho nazbierame za plný košík. Ale že po špeciálnej kuchynskej úprave je pri dodržaní správnej technológie prípravy jedlý a konzumovateľný, i keď stále trošku ťažšie stráviteľný.
Jeden takýto osvedčený recept z kuchyne manželov Křížových uvádza vo svojej Hubárskej kuchárke napr. i renomovaný Miroslav Smotlacha, a tento recept na svojich hubárskych stránkach ako zaujímavosť posúvajú ďalej i mnohí ďalší autori. Pre prípadných záujemcov si ho dovolím voľne zreprodukovať:

PODHRÍB ŽLČOVÝ NA SLANINE S VAJÍČKAMI:
150 g čerstvých podhríbov žlčových, 150 g slaniny, 50 g cibule, 3 vajíčka, voda, soľ.
Očistěné podhríby žlčové nakrájame na tenké plátky, cibuľku si nasekáme nadrobno.
Slaninu nakrájame na drobné kocky, dáme na panvicu, a keď nám dostatočne zosklovitie, pridáme nakrájanú cibuľku a o chvíľku nato i pripravené plátky húb.
Huby, dôkladne osmažené na slanine a cibuľke následne podlejeme vodou a spoločne dusíme, a to po dobu minimálne 20 minút.
Keď sa nám prebytočná voda zo zmesi odparí, vmiešame do húb vajíčka a podľa chuti dosolíme alebo dokoreníme.
Počas úpravy pokrm nikdy neochutnávame, nakoľko by nám výrazná počiatočná horkosť húb nadlho zostala v ústach. Táto sa ale po dokončení úpravy stráca a výsledná hubová praženica má už dobrú chuť.
Podávame s chlebom, pečivom alebo varenými zemiakmi, najlepšie doplnené o čerstvú zeleninu alebo hlávkový šalát...

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 4.5.2014 08:05

Tiež som sa stretol s týmto receptom, ale som ho ešte nevyskúšal. Polemika na túto tému zvykne obsahovať aj názory, že nie všetky podhríby žlčové sú rovnako horké, resp. že existuje aj miernejší poddruh podhríba žlčového. http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Tylopilus...

Reagovať na správu

portret

Ivka 4.5.2014 15:17

Navrhujem to verejne verifikovať za účasti skúsených mykológov, napr. na niektorom hubostretku.
Nemyslím si ale, že si títo dlhoroční a skúsení českí a moravskí hubári, ktorí si to už vyskúšali na vlastnej koži a podporili to i svojou dlhé roky pracne budovanou povesťou, zaslúžia spochybňovanie, že dosiahnutý výsledok bol taký najmä preto, že nedokázali celkom správne rozlíšiť nazbierané huby. Tým skôr, že všetci do jedného upozorňujú na to, že jedlo sa počas prípravy nemá kvôli dlhotrvajúcej horkosti ochutnávať.
Aj keď vznesená námietka je určite opodstatnená a patrične relevantná.
Podobné skúsenosti sú však i od našich východných susedov a z Ruska, od ktorých sa k nám dostali napr. i viaceré osvedčené recepty na "zjedlenie" (od slova jedlý, jedlosť) a kuchynskú úpravu rýdzika korenistého. Ktorý potom mnohí s veľkou chuťou konzumujú, hoci ďalší ho naopak rovnako dôrazne odmietajú, nakoľko tam kdesi v pozadí stále cítia akési horkasté alebo pikantné chuťové podtóny, ktoré im vadia...

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 5.5.2014 07:40

Rýdzik korenistý som vyskúšal na slaninke a cibuľke, dal sa zjesť. Boli tam tie horkasté podtóny. Vraj by mal chutiť s kukuričnou kašou a dodať jej tú správnu chuť. Ja som ho jedol len s chlebom, len som ho chcel vyskúšať.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 5.5.2014 17:11

rýdzik korenistý so slaninkou ..odporúčam, to je dobrota. Možno sme mali viac slaninky, lebo podtóny boli vynikajúce

Reagovať na správu

portret

Ziffhara 30.10.2014 03:22

Mam otazku. Robila som par experimentov z podhribom zlcovym (z dovodu, ze som si nie celkom ista, ze sa mi nepriplietol medzi dubaky). Rozhodne to bola velmi horky druh. Vysusila som ho ako bezny hrib. Za cerstva bol velmi horky. sledovala som zmeny po ususeni. Po ususeni ostal horky, stacilo iba obliznut vysuseny hrib. Nasledovala dasia cast experimentu. Dala som ho do horucej vody na rehydrataciu. Aj po uplnej rehydratacii voda ostala sladka. Tak som ho ochutnala a na moje prekvapenie sa horkost uplne stratila. Z toho, co som citala, ludia musia vyhodit cele jedlo po nahodnom primiesani podhriba. Je mozne, ze su druhy, ktore rehydraciou stratia horkost? Chystam sa tento experiment pokracovat aktualnym spracovanim v jedle. Ako hovorim, bol to potvrdeny podhrib zlcovy. Ma niekto podobne skusenosti so spracovanim susenych podhribov zlcovych?

Reagovať na správu

portret

Lesik 30.10.2014 09:21

Palec hore za praktickú alchymisitickú priekopníčinu :D

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 30.10.2014 10:15

Možno nestráca horkosť, len tou rehydratáciou klame receptory. Skúsil by som rovnaký experiment s alkoholom.

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 30.10.2014 10:52

Pár plátkov som po troch dňoch v slivovici ochutnal (zjedol), chutili mi, boli mierne horké a samozrejme od slivovice. Len sa mi zdali nie príliš horké, už keď som ich do slivovice dával, ale moc som ich neolizoval. Deň predtým pršalo, či preto nebol podhríb miernejší, neviem. Možno to bol ten mierny.

Reagovať na správu

portret

kovo0308 11.6.2014 19:09

Horkasta chuť v dospelosti ruzovkaste rurky podoba sa na dubaka ale je viac do zlta ked ste si neni isty treba trosku odkrojiť z klobucika a dať na jazyk ak stipe je to ono

Reagovať na správu

portret

Tatahub 12.6.2014 14:29

Z mojej skúsenosti si dávam pozor na sieťku na hlúbiku,ktorá je veľmi výrazná,taktiež rúrky sú v mladosti biele s nádychom do ružova,neskôr sa prejavujú ešte väčším zružovením.Ak ani tieto signály nezaberú,tak je tu možnosť ochutnať malý kúsok,tá nezameniteľná horkastá chuť úplne stačí na identifikáciu.

Reagovať na správu