Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o rastlinách »

Ľubovník bodkovaný


portret

cissia 10.7.2012 13:37

Chcela by som sa spýtať, že aký typ ľubovníka by sa mal zbierať, či ten ktorého stonka ma 4 hrany alebo len 2. Niekde na internete som sa dočítala, že zberať by sa mal ten "hranatý", čiže so 4 hranami a v knihe Zelená lékárna som sa dočítala, že pravý ľubovník bodkovaný je s "okrúhlou" stonkou - s 2 hranami. Ďakujem.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 10.7.2012 14:28

Ľubovník bodkovaný je veľmi nebezpečná rastlina. Zvyšuje účinok mnohých liekov a naopak u mnohých liekov znižuje ich účinok. U mnohých osôb môže spôsobiť nebezpečné kožné reakcie po osvetlení pokožky intenzívnym slnečným svetlom. Lekár by sa mal vždy spýtať pacienta, či nepije nejaký čaj z ľubovníka a naopak pacient by mal lekára o tejto skutočnosti informovať. Čítal som taký pokyn Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Reagovať na správu

portret

cissia 10.7.2012 16:00

Áno, pri pití čaju z ľubovníka je potrebné sa vyhnúť priamemu dlhodobému slnečnému žiareniu lebo vtedy môže spôsobiť kožné zmeny. Preto pijem ľubovník len v zime. Lieky neužívam, ale ďakujem za upozornenie. Každopádne by ma zaujímal zber ako som popísala vyššie.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 10.7.2012 16:33

Ľubovník bodkovaný má oblú byľ, na byli a listoch máva často červené škvrny a rastie na suchších a slnečných miestach....
Existuje viacero druhov ľubovníka, ale liečivé účinky podobné ľubovníku bodkovanému má iba ľubovník škvrnitý, ktorý má hranatú byľ a rastie na chladnejších a vlhších miestach.

Reagovať na správu

portret

... 10.7.2012 20:45

poprosim o odpoved ci dierkovane listy maju vsetky alebo len ten bodkovany ? len pre zaujimavost zacal nam rast v prednej zahradke rodicovskeho domu nie som si vedomy zeby som ho tam predtym videl

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 10.7.2012 20:57

Ahoj Rogi, popozeraj si túto stránku... dole sú uvedené ďašie druhy rodu Hypericum, možno tam nájdeš aj ten svoj .
http://botany.cz/cs/hypericum-perforatum ...

Reagovať na správu

portret

... 10.7.2012 22:41

moj je ten bodkovany to viem ja som chcel vediet ci tie okruhle nadrzky na silicu na listoch maju aj ine druhy

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 13.7.2012 13:11

Dal si zaujimavu otazku, ale tu moze zodpovedat iba fundovany botanik, ktory ma tento rod nastudovany. Mozno sa k tomu vyjadria Jirkovci, ci Milan. Ale to si mozes skusit poprecitovat opisy aj sam ak mas cas preverit informacie. No ja si osobne myslim ze tie silicove miestocka nema okrem bodkovaneho ziaden.

Reagovať na správu

portret

... 14.7.2012 09:31

zrejme preto sa vola bodkovany, ked sa pozries do svetla z rubu listka, tak vidis krasne symetricke kruhove dierky, ale to si len myslim.
jasne da sa to nastudovat ako pises sorry stale zabudnem ze toto je stranka profesionalov a nie pre laicke debaty

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 14.7.2012 14:21

Ale zas to neber až tak že pre profesionálov ...
Ľubovník bodkovaný je moja obľúbená liečivka, aj keď pred ním vystríhajú tých čo užívajú lieky a sú citliví na slnko. Prídávam ho do čajíkov a pripravujem z neho červený voňavý olej (tzv. Jánsky). V zime sa potom hodí napr. na masáže boľavého chrbta a pôsobí liečivo a regeneračne aj na pokožku (popáleniny a pod,)

Reagovať na správu

portret

... 14.7.2012 16:22

ten jansky olej ma zaujima niekedy ma pobolievaju svaly chrbta /stuhnute -az hrcky/ najma trapezovy sval v oblasti lopatky, posobi aj uvolnujuco alebo len tisiaco ?ak si najdes cas poprosim o navod
ps roky sa chystam robit kostihojovu mast rastie nam ho kopa na zahrade -tu nahodou nepoznas resp nepouzivas ?

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 14.7.2012 22:34

Úplne jednoducho - natrhaj čerstvé žlté kvietky ľubovníka, voľne ich nasyp do pohára a zalej dobrým rastlinným olejom - olivovým, alebo slnečnicovým. Pohár uzatvor a postav na slnečné miesto, napr. do okna. Občas pohárom otoč a potras. Keď je dostatok slnka, už o dva - tri týždne olej dostane krásnu červenú farbu. Vtedy ho môžeš scediť, najlepšie do tmavých fľašiek od liekov a uschovať v chladničke. Olej má nielen peknú farbu, ale aj príjemne vonia. Komu sa páčia viac aromatizované oleje, môže si tam pridať pár kvapiek silice, napríklad medovkovej alebo levanduľovej. Vyskúšaj a uvidíš... má naozaj všestranné využitie, ale pozor, nekombinovať so slnením..

Reagovať na správu

portret

... 15.7.2012 11:10

dakujem

Reagovať na správu

portret

Buki 19.7.2012 08:54

Rogi - netýka sa to síce ľubovníka, ale POZOR NA KOSTIHOJ - v určitej miere KARCINOGÉNNY - síce stimuluje hojivé procesy, ale ako čaj sa neodporúča - spomína to aj http://sk.wikipedia.or g/wiki/Kostihoj_lek%C3 %A1rsky... Keď je rizikové užívať odvary, ja osobne by som veľmi neveril ani mastičkám...

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 14.7.2012 16:31

Nie je to stranka profesionalov, vsetci sme tu laici, ktorych spaja rovnake hobby a vsetci sa stale ucime...a potom zabudame.
Prave taketo otazky nas nutia stale citat do hlbky. Niektori maju vedomosti viac a vedia odpovedat i na odbornejsie otazky. No ja si pre istotu este overujem ked sa k niecomu vyjadrim. Tak sa spolocnymi silami dopracujeme k odpovediam
Myslim, ze tu na strankach ani nemame profesionala botanika, ti by urcite nemali cas chodit na taketo siroke forum....a ak ano hned sa ospravedlnujem.
Takze sa kludne pytaj, ak bude niekto vediet odpovedat a precita si Tvoju otazku...urcite aj odpovie

Reagovať na správu

portret

... 15.7.2012 11:10

dakujem za mile slova

Reagovať na správu

portret

spišak 16.7.2012 15:02

K tej profesionálnosti našej stránky sa mi žiada povedať slovo-dve. Nemám v úmysle hľadať pre ňu presné miesto niekde na rebríčku medzi absolútnym profesionalizmom a absolútnou laickosťou. Niečo však pripomeniem.
Je prirodzená snaha rozširovať svoje vedomosti o veciach, ktoré nás zaujímajú, a ak je predmet záujmu už rozpracovaný na vyššej úrovni, je daný nielen smer ale aj nástroje rozširovania vedomostí. Ako napríklad používanie odborných termínov alebo aspoň základnej literatúry. V opačnom prípade by táto stránka neslúžila na nič iné iba na porovnávanie obsahu košíkov či výmenu hubárskych receptov. Keďže spomínané rozširovanie vedomostí je zároveň cieľom i zmyslom existencie stránky, nemožno sa diviť, že väčšina serióznych nahubákov k profesionalite smeruje. Vravím smeruje, nie nevyhnutne profesionalitu dosahuje. Konečnú úroveň si stanovuje každý sám.
Pretože nie je možné zakaždým reprodukovať čo kto o ľubovoľnej téme napísal, je súčasťou profesionality aj schopnosť čítať v knihách a časopisoch a tie zdroje samozrejme aj vyhľadávať. Schopnosť nájsť si základné údaje o predmete svojho záujmu sa predpokladá akosi automaticky, preto sa ani nepripomína. Vždy sa však s touto minimálnou mierou profesionálnosti používateľov stránky počíta. Aspoň na toto by mal pamätať každý, kto sa cíti byť vylúčený spomedzi tunajších profesionálov, či odborníkov, zanietencov, amatérov, atď...

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.7.2012 22:10

Gratulujem, veľmi dobre si to vystihol. Mali by si to všimnúť urazení "špičkoví" odídenci zo stránok a aj "nedocenení" amatéri, na fotky ktorých sa skutočne nedá pozerať. Pravda, ako vždy, sa skrýva kdesi uprostred. Týmto nechcem spochybniť vysokú úroveň samoukov mykológov a fotografov, či rastlinkárov a ďalších, ktorí sa svojim snažením vypracovali na profesionálnu úroveň, ale tých je možné spočítať na prstoch nôh a rúk.

Reagovať na správu

... 22.7.2012 17:26

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

spišak 26.7.2012 14:28

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

... 27.7.2012 15:48

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

spišak 29.7.2012 22:47

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

... 30.7.2012 11:01

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

... 30.7.2012 12:58

Užívateľ Milka Zuziova označil správu ako nerelevantnú.

portret

spišak 16.7.2012 12:21

Rád by som pripomenul (doplnil), že v literatúre, ktorú ešte stále nemožno považovať za starú, sa zdôrazňovali možné problémy kombinácie pitia ľubovníkového čaju s vystavením sa slnečnému žiareniu predovšetkým pre osoby svetlovlasé (osoby s nedostkom kožného pigmentu). Odhliadnuc od toho, že nič by sa nemalo brať (piť) dlhodobo, treba zároveň povedať, že prehnaný strach z bylinky naozaj nie je namieste. Sám som svetlovlasý a doposiaľ som nemal problémy, ktoré by sa dali spájať s pitím ľubovníkového čaju.

Reagovať na správu

portret

Tatanka - Yotanka pokročilý 18.9.2012 23:04

Ten čo má oblú stonku s dvoma riskami je pravý a rastie na suchších miestach.
Ten čo ma hranatú stonku je naprd a rastie prevažne na vlhkejších stanovištiach.

Reagovať na správu

portret

tarnavčan(MI) 9.10.2012 07:34

ľubovník škvrnitý. neuškodí, no ani veľmi nepomôže, lebo neobsahuje toľko účinných látok ako jeho príbuzný s bodkami ľubovnkl bodkovaný. Nájdeme ich na listoch. Keď sa na ne pozrieme oproti svetlu, presvitajú v nich drobné dierky. Ľubovník bodkovaný má okrem toho na priereze guľatú stonku a nie štvorhrannú, na rozdiel od príbuzného je aj bohato rozvetvený.

Reagovať na správu