Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Najvzácnejšia huba

V roku 2012 vydala Svetová organizácia na ochranu prírody (IUCN)  publikáciu "PRiceless or worthless?" (Cenné alebo bezcenné?) kde je uvedených 100 najohrozenejších druhov rastlín a živočíchov na svete. Po prvý krát v histórii sa medzi týmito organizmami ocitla ja HUBA!

Je to druh Cryptomyces maximus, drevokazná huba, ktorá vytvára čierne, žlto orámované povlaky na konároch vŕb. Tento druh je známy len z jedinej malej populácie v britskom Walese, v oblasti Pembroke Coast National Park, kde rastie na vŕbach ohryzených poníkmi.... Od roku 2000 sa po tomto druhu intenzívne pátralo po celej Európe, ale našiel sa len na jedinom ďalšom mieste v severnom Švédsku.

Takže je to výzva nahubáci! Čo myslíte, nájdeme ju na Slovensku ?????

Bližšie informácie a obrázok tejto supervzácnej a peknej huby nájdete na http://www.iucnredlist.org/sotdfiles/cryptomyces-maximus.pdf

Autor článku: RNDr. Ivona Kautmanová (ivka)

Diskusia k článku

portret

vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 29.11.2013 15:16

... už som ju hľadal. Zatiaľ neúspešne.

Reagovať na správu

portret

Kúďo pokročilý 29.11.2013 18:31

asi si budeš musieť zadovážiť nejaké poníky...

Reagovať na správu

portret

PeteN atlasár, mykológ 6.12.2013 23:23

Já ji ještě nehledal, o její existenci jsem doposavad ani netušil a pokud bych ji někdy někde viděl, úspěšně bych ji přešel

Reagovať na správu

portret

Šerpa botanik, pokročilý 16.12.2013 18:47

Najít něco takového je velká náhoda, ale ta přeje jen připraveným. Týká se to také rostlin, hmyzu atd. Je vždy potřeba vědět co hledat a kde to hledat.

Reagovať na správu

portret

SG atlasár, mykológ 8.1.2014 18:37

na lokalite, kde si hľadal boli vŕby ohryzené poníkmi?

Reagovať na správu

portret

Tokaj 4.12.2014 10:54

...Pozriem u nás v Topoľanoch.

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 30.11.2013 19:53

Aj toto je zaujímavé: http://jr.iucnredlist.org/documents/amaz...

Reagovať na správu

portret

vlkodlak mykológ 6.12.2013 00:25

Bohužel, jako "mykolog" s omezeným zájmem o určité skupiny hub bych toto byl schopen při případném nálezu zcela ignorovat. V tomto ohledu mě použité sousloví "conspicuous fungus" přivádí k myšlence, jak moc kteří houbaři a mykologové vidí různé věci, tj. jak mají trénované oko na různé makro-houby. Za sebe můžu s určitou nadsázkou tvrdit, že vidím ledacos s kloboukem a třeněm, různé rosoly, vidím i "choroše", které obvykle ignoruji, rozlité "corticie" téměř nevidím a drobné askouše, ať se snažím, jak se snažím, vidím jen občas.

Pozastavil bych se i nad uvedenou kompilační publikací a volbou vybraných druhů. Mykologie makromycetů je zkrátka stále mezi biologickými vědami popelka, podle mého názoru především z důvodu nedostatečného povědomí laické i odborné veřejnosti o nezastupitelné úloze hub v přírodě. Je zde velký prostor pro profesionály i na profesionální úrovni pracující amatéry, aby s tím něco udělali.

Reagovať na správu

portret

Pmlčoch mykológ 28.11.2014 16:53

Vlkodlaku, s tím já rozhodně souhlasím, pořád mě totiž štve, že co se týče hub, všeci myslí hlavně na živočichy a rostliny, na houby se skoro pořád zapomíná...je to tak např. i ve správách o různých CHKO a NP apod. či na jejich webech, kde se pořád píše jen o vzácných rostlinách a zvířatech, co tam jsou, ale houby jakoby tam nebyly žádné. Přitom podle mě platí jedna hlavní a nejpodstatnější věc, že nebýt hub, lesní ekosystém by vůbec nemohl existovat, vždyť neexistuje rostlina, u které by se nenašla nějaká spojitost s houbou, někteří si zřejmě neuvědomují jejich důležitost...
Myslím si však, že pokud se našel Cryptomyces maxilosus v VB a také v hodně vzdáleném Švédsku, proč by nemohl nakonec areál rozšíření sahat přes Evropu, vždyť jak by se mohl jeden tak vzácný taxon dostat na tak vzdálenou lokalitu. Lidé, kteří o tomto druhu ví a pátrají po něm, nemohou být všude a proto bych nevylučoval ani možnost, že druh může někde na území čR či SR odjakživa někde růst, aniž by ho tam někdo našel, třeba stejně jako s tou Kyjankou zakouřenou, která si tu kusek před plotem u susedů rostla v takých skupinách už několik let, vždy jsem ji tam přecházel bez většího zájmu (i proto, že obvykle nechodím s foťákem po dědině ani nechcu vypadat za blázna co ohlíží každu houbu pod každým křakem, když jde po dědině) , až jednoho dne mě napadlo, že by se mohlo jednat o takovou vzácnost, protože jsem už o ni četl, a nebýt toho, nikdo by o ní nevěděl ...

Reagovať na správu

portret

ivetatom pokročilý 11.2.2015 18:41

skrytohubka žltoobrúbená skrytohubka žltoobrúbená OBR 501155 OBR 501496 Paľo, blahoželám

článok v Sme
Po hube pátra celý svet, našli ju v Nízkych Tatrách
Vydané 21. 1. 2015 o 5:27 Autor: Ľubica Kubišová
Na území Nízkych Tatier sa podaril unikátny prvonález vzácnej huby, ktorú hľadá celý svet.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Šťastie praje pripraveným,“ povedal liptovský amatérsky mykológ, ktorému sa podarilo nájsť mimoriadne vzácny druh huby na území Národného parku Nízke Tatry.
Svetová organizácia na ochranu prírody zaradila medzi stovku najohrozenejších druhov rastlín a živočíchov na svete prvýkrát hubu s názvom Cryptomyces maximus. Dosiaľ zaznamenali vo svete len niekoľko nálezov. Zaradí sa k nim aj Slovensko.
Čierno žlté fliačiky
Nenápadná drevokazná huba vytvára čierne, žlto orámované povlaky na konároch vŕb.
„Tento druh je známy len z jedinej malej populácie v britskom Walese, kde rastie na vŕbach ohryzených poníkmi. Od roku 2000 sa po tomto druhu intenzívne pátralo po celej Európe, ale našiel sa len na jedinom ďalšom mieste v severnom Švédsku,“ povedala mykologička Ivona Kautmanová zo Slovenského národného múzea.
Vŕbu obhrýzla zver
Nálezca huby na Slovensku chce zostať v anonymite, v tajnosti chce udržať aj miesto, kde hubu našiel. Našiel ju na vŕbe v doline v blízkosti potoka. Ako povedal, mal šťastie a ako amatérsky mykológ vedel, ako huba vyzerá.
Huba potrebuje veľmi špecifické podmienky. Rastie na poškodených vŕbach napríklad od ohryzenia zverou. „Poškodenie oslabí drevinu a otvorí bránu na to, aby sa na ňu dostala táto parazitická huba,“ povedal nálezca.
Kým v Anglicku obhrýzli vŕby poníky, na Liptove sa o to postarala vysoká zver.
Špecifické podmienky
„Huba je známa takmer dvesto rokov. Prvýkrát ju podľa literatúry zbierali na území Švédska v roku 1823. Zbierali ju aj vo Francúzsku, Anglicku, Portugalsku, Ukrajine, v severských krajinách ale aj v Spojených štátoch a Kanade. Nálezov je ale veľmi málo a väčšina z nich je stará,“ priblížil nálezca.
Vzácna je podľa neho z dvoch dôvodov. Prvým môže byť skutočnosť, že ju ľudia prehliadajú.
Rastie v prostredí, do ktorého nechodí veľa takých, ktorí by ju vedeli rozoznať.
„Alebo huba vyžaduje veľmi špecifickú kombináciu podmienok, aby mohla rásť. Je to substrát, čiže bežná vŕba, ktorá musí byť poškodená a zároveň rastie v konkrétnych klimatických podmienkach,“ vysvetlil nálezca vzácnosť huby.
Nález huby Cryptomyces maximus v Nízkych Tatrách už odborníci potvrdili. Oficiálne sa Slovensko zaradí medzi krajiny výskytu jednej z najvzácnejších druhov huby až po tom, ako bude publikovaná vo vedeckom časopise.

Čítajte viac: http://liptov.sme.sk/c/7596978/po-hube-p...

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.