Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

O morfológii a anatómii húb VI. - Výtrusný prach

Okrem morfologických znakov plodníc, o ktorých sme už písali, dobre nám poslúži na určovanie húb farba výtrusného prachu. Je to jeden z najvýznamnejších systematických znakov, ktorý môžeme pozorovať ešte voľným okom. Výtrusný prach získavame z dobre vyvinutých plodníc. V mladých plodniciach ešte nie je zrelý a zo starých už zväčša vypadal. Ak chceme z plodnice získať výtrusný prach, odrežeme hlúbik pri rúrkach alebo pri lupeňoch a takto pripravený klobúk položíme zo strany rúrok alebo lupeňov na čistý biely papier. Nikdy nepoužívajme papier s farebným odtieňom ! Položený klobúk môžeme prikryť na papieri nádobou, aby nám prípadný prievan výtrusy spod klobúka neodvial. Po niekoľkých hodinách (zvyčajne cez noc) sa nám na papieri objaví vrstva výtrusného prachu s charakteristickým sfarbením príslušného rodu. Daktoré rody majú viac odlišných farebných odtieňov.

Ak sme našli iba niekoľko plodníc z toho istého druhu a chceme ich neporušené vysušit a uložiť do herbára, postupujeme pri získavaní výtrusného prachu takto: Do tvrdej lepenky (alebo ešte lepšie do preglejky) vyrežeme otvor pre hlúbik a tak isto aj do bieleho papiera, na ktorý chceme dostať výtrusný prach. Potom položíme na lepenku (preglejku) biely papier tak, aby sa obidvoma otvormi dal prestrčiť hlúbik plodnice. Ak je hlúbik na báze zhrubnutý, vyrežeme do lepenky (preglejky) drážku, ktorou sa dá hlúbik tenšou časťou prestrčiť do vyrezaného otvoru. Stačí, ak biely papier iba nastrihneme (pozri obr. 12). Lepenka (preglejka) musí byť taká veľká, aby sa opierala o okraj nádoby, ktorú pri práci použijeme. Keď máme všetko pripravené, vložíme hlúbik do otvoru, hymenofor priľahne na biely papier a lepenku (preglejku) položíme na okraj nádoby, ktorá musí byt hlbšia než dĺžka hlúbika. Takto dostaneme výtrusný prach bez toho, že by sme poškodili plodnicu. Odporúčame urobiť si dopredu väčšie množstvo opísanej pomôcky v rozličných rozmeroch, aby sme ju mali vždy poruke, ak budeme chcieť získať výtrusný prach z nepoškodených plodníc.

Výtrusný prach musíme získať v dostatočnej vrstve, aby sme mohli presne určiť jeho farbu. Taktiež je potrebné, aby sme farbu prachu určili a poznačili hneď po vypadaní, lebo vysychaním sa často mení odtieň sfarbenia. Preto sa pri opisoch húb vždy uvádza iba farba čerstvo vypadaného výtrusného prachu. Farba výtrusov pod mikroskopom (v prechádzajúcom svetle) nemusí vždy súhlasiť s farbou výtrusného prachu (v odrazenom svetle). Výtrusy sú spravidla vždy bledšie ako výtrusný prach.

Farba výtrusného prachu je buď biela, alebo v rozličných odtieňoch krémovej, žltej, okrovej, mäsovoružovej, olivovej, hnedej, purpurovohnedej až čiernej farby.

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

portret

Ferin pokročilý, entomológ 16.2.2010 13:19

Velice hezky i názorně zpracováné téma o morfologii.

Reagovať na správu

portret

Tatanka - Yotanka pokročilý 24.1.2014 13:21

Paráda, ale niekde ja som čítal,
že plodnica sa má položiť polovica
na biely papier a polovica na čierny.
Lebo výtrusy sú často biele.
Čo na to hovoríš Franto?

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.2.2014 03:33

Čierna farba opticky skresľuje. Ja ju veľmi neodporúčam, lebo sa na nej zle vyhodnocujú odtiene, napr. krémová a podobne.

Reagovať na správu

portret

Tatanka - Yotanka pokročilý 7.2.2014 08:33

To je pravda.
Krémové a svetlé
odtiene by skreslilo.
Janko a keď to robím
polovicu na čiernom
a polovicu na bielom?
Ja sa len pýtam, ak má
byť výtrusný prach biely.
Tak na bielom papieri
vlastne výtrusný prach
biely z plamienok by
nemalo vidieť na bielom
papieri. Čierny je vlastne
iba kontrola, že tam je
prítomný. A v prípade fotenia.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 7.2.2014 13:44

Tak to máš pravdu, taká kontrola nemusí byť na škodu.

Reagovať na správu

portret

Tatanka - Yotanka pokročilý 7.2.2014 14:44

Ja sa len utvrdzujem.
Inak pekne dávate dokopy
jednotlivé rody húb.
V budúcnosti sa tiež zameriam
na určitú skupinu. Len fotenie
potrebujem potiahnúť dopredu.
Dnes mi prišla aj samospúšť
tak postupne sa mi to snáď
podarí. Ešte mi chýbajú skúsenosti
s digitálmi, to musí človek postupne
dostať do krvi. Foťák je v pohode
pomerne, tak už je to len na mne.
Teraz sa už teda nemôžem ozaj vyhovárať.
Oldo mi inak veľmi pomohol.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.