Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

hríb smrekový kyjakovitý

Boletus edulis var. clavipes
hřib žlutavý

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-150 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom polguľovite klenutý a v dospelosti plocho rozprestretý; býva hlinovožltý, v strede takmer červenohnedastý a pri okraji žltý, hladký alebo mierne hrboľkatý, holý, za vlhkého počasia slizký.

Plodná časť:

Rúrky sú 10-20 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, najprv smotanovobiele, potom žlté a napokon zelenožlté. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky; otlačením nemenia farbu.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-200 mm dlhý a 15-40 mm hrubý, pretiahnuto valcovitý, v dolnej polovici kyjakovitý, často takmer celý pokrútený; iba na vrchole pod klobúkom ostáva valcovitý. Zvyčajne je belavý, bledohnedý, niekedy aj s červenohnedastým nádychom; pri báze býva biely. Ozdobený je sieťkou, ktorá je bledšia ako farba podkladu a siaha do jednej tretiny dĺžky hlúbika.

Dužina:

Dužina je v klobúku jemne krémová, v hlúbiku biela, pod pokožkou klobúka zlatohnedá. Chuť má jemnú a vôňu príjemne hríbovú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je olivovohnedý.

Výskyt:

Hríb kyjakovitý rastie v lete a v jeseni najmä v borových lesoch v piesočnatých pôdach, niekedy priamo v tesnej blízkosti kmeňov. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule a najmä v Severnej Amerike, kde sa vyskytuje hojnejšie ako hríb smrekový. V strednej Európe je zriedkavý.

Je to výborná jedlá huba, ktorá má podobné chuťové vlastnosti ako ostatné druhy z okruhu hríba smrekového.

Autor popisu:

Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
14. 01. 2002

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia